Aberracja chromosomowa
Aberracja chromosomowa (mutacja chromosomowa) to zmiana w strukturze lub liczbie chromosomów. Takie aberracje mogą występować zarówno spontanicznie, jak i pod wpływem czynników mutagennych, takich jak promieniowanie jonizujące, promieniowanie ultrafioletowe czy wysoka temperatura.
Anomalie liczbowe
Aneuploidie i poliploidie są rezultatem nieprawidłowego podziału chromosomów podczas procesu podziału komórkowego.
W organizmie człowieka, w każdej jądrzastej komórce, większość mutacji dotyczących liczby chromosomów autosomalnych jest śmiertelna. Wyjątkami są:
- zespół Downa – trisomia 21
- zespół Edwardsa – trisomia 18
- zespół Pataua – trisomia 13
- zespół Warkany’ego 2 – trisomia 8
- trisomia 9
Zmiany w liczbie chromosomów płciowych są lepiej tolerowane, a przykłady to:
- zespół Turnera – X0
- zespół Klinefeltera – XXY
- zespół XXX
- zespół XYY
Anomalie strukturalne
Anomalie strukturalne to zmiany powstające w wyniku pęknięć chromosomów i późniejszego łączenia się ich fragmentów w inny sposób. Te zmiany mają kluczowe znaczenie dla ewolucji, ponieważ mogą modyfikować położenie genów, co wpływa na szansę rekombinacji. Do najczęstszych typów należą:
- delecja – utrata fragmentu chromosomu
- deficjencja – utrata końcowego fragmentu chromosomu
- inwersja – odwrócenie fragmentu chromosomu o 180 stopni
- duplikacja – powielenie odcinka chromosomu
- translokacja – przeniesienie fragmentów między niehomologicznymi chromosomami
- pęknięcie centromeru – rozdzielenie ramion chromosomu
- chromosom pierścieniowy – powstaje, gdy ramiona chromosomu łączą się, tworząc pierścień, często towarzyszy temu delecja końcowych fragmentów chromosomu
Aberracje popromienne
Mutacje chromosomowe mogą powstawać w ściśle określonych miejscach chromosomów w wyniku bezpośredniego lub pośredniego działania promieniowania jonizującego. Zazwyczaj są to zmiany trwałe. Promieniowanie powoduje pęknięcie chromosomu, a oderwane fragmenty mogą łączyć się ponownie (często odwrotnymi końcami) lub z fragmentami innych chromosomów, a czasami w ogóle się nie łączą. Zmiana struktury takich chromosomów prowadzi do mutacji. Aberracje popromienne mogą być wzmacniane przez czynniki zewnętrzne, takie jak temperatura.
Znaczenie w ewolucji
Podwojenie liczby chromosomów stanowi podstawę hipotezy Ohno, która sugeruje, że dostarcza to materiału do powstawania nowych funkcji genów.
Zmiany w liczbie chromosomów mogą również umożliwiać genetyczną izolację nowych gatunków.
Zobacz też
Przypisy
Bibliografia
Jerzy Stachura, Wenancjusz Domagała: Patologia znaczy słowo o chorobie. Kraków: Wydawnictwo PAU, 2003. ISBN 83-88857-65-7. Brak numerów stron w książce.
Michael Connor, Malcolm Ferguson-Smith: Podstawy genetyki medycznej. Wyd. II. Warszawa: Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 1997. ISBN 83-200-2250-9. Brak numerów stron w książce.
Linki zewnętrzne
Chromosome Abnormalities na stronie National Human Genome Research Institute (ang.)