Aberdeenshire
Aberdeenshire (znane również jako Aberdeen, gael. Siorrachd Obar Dheathain) to historyczne hrabstwo położone w północno-wschodniej Szkocji, którego centrum administracyjne znajduje się w Aberdeen.
Obszar hrabstwa rozciągał się na długości około 135 km z północnego wschodu na południowy zachód, od wybrzeża Morza Północnego aż po Grampiany. Linia brzegowa wynosiła blisko 100 km. Na zachodzie graniczyło z hrabstwami Banffshire i Inverness-shire, natomiast na południu z Perthshire, Angus (dawniej Forfarshire) oraz Kincardineshire. W rejonie nadmorskim teren był płaski, w centralnej części hrabstwa pagórkowaty, a na południowym zachodzie górzysty, z najwyższym szczytem – Ben Macdui, osiągającym wysokość 1309 m n.p.m. Główne rzeki w tym obszarze to Dee, Don, Ythan, Ugie oraz Deveron.
Na koniec XIX wieku w hrabstwie rozwijało się rolnictwo, szczególnie hodowla bydła, rybołówstwo oraz wydobycie granitu. Największym miastem w regionie było Aberdeen, które w 1899 roku zostało wydzielone z hrabstwa i uzyskało status miasta na prawach hrabstwa. Inne większe miejscowości to Alford, Ballater, Braemar, Ellon, Fraserburgh, Huntly, Inverurie, Kintore, Newmachar, Peterhead oraz Turriff. Powierzchnia hrabstwa w 1887 roku wynosiła 5064 km², a w 1951 roku – 5070 km², co stanowiło 6,6% terytorium Szkocji. Liczba mieszkańców w 1887 roku wynosiła 267 990, a w 1951 roku – 144 800, co stanowiło 2,8% całkowitej populacji Szkocji.
Hrabstwo zostało rozwiązane w wyniku reformy administracyjnej w 1974 roku i włączone do nowo utworzonego regionu Grampian. Od 1996 roku obszar hrabstwa znajduje się w granicach jednostek administracyjnych (council area) Aberdeen City oraz Aberdeenshire. Ta ostatnia obejmuje obszar większy niż historyczne hrabstwo, w tym tereny sąsiedniego Kincardineshire oraz część Banffshire.
== Uwagi ==
== Przypisy ==