Abemama

Abemama – opis atolu w Kiribati

Abemama (znany również jako Abamama, Apamama, Dundas, Hopper Island, Roger Simpson Island lub Simpson Island) to atol zlokalizowany w zachodniej części wyspiarskiego kraju Kiribati, w archipelagu wysp Gilberta. Leży on około 170 km na południowy wschód od atolu Tarawa, tuż przy równiku.

Gospodarka atolu opiera się głównie na produkcji kopry, uprawie drzewa chlebowego oraz bananów. Turystyka przynosi jedynie niewielkie dochody.

Geografia

Wyspa, będąca w rzeczywistości zespołem połączonych wysepek, ma powierzchnię 27,37 km² i jest zamieszkana przez 3213 osób (dane z 2010 roku). Wysepki otaczają głęboka laguna z trzech stron. Północne i wschodnie wyspy atolu są połączone estakadą, co umożliwia transport samochodowy między nimi. Pozostałe wyspy, Abatiku i Bike, znajdują się w południowo-zachodniej części atolu.

Wioska Kariatebike pełni rolę administracyjnego centrum atolu. Znajduje się tu siedziba lokalnych władz, szkoły podstawowa i średnia, kilka sklepów, targowisko, komenda policji oraz szpital. Na północnym krańcu Abemama, w pobliżu wioski Tabiang, znajduje się jedyne lotnisko atolu.

Na atolu panuje klimat oceaniczny, charakteryzujący się tropikalno-równikowymi warunkami, z temperaturami w zakresie od +25 do +27 °C. Pora deszczowa trwa od grudnia do maja.

Wsie na wyspach atolu

Historia

W 1892 roku dowódca okrętu HMS „Royalist”, kapitan Davis, ogłosił wyspę brytyjskim protektoratem. Wcześniej, w 1889 roku, przebywał tu przez kilka miesięcy z żoną i pasierbem brytyjski pisarz Robert Louis Stevenson. W pobliżu wioski Tabontebike znajduje się grób wodza Tema Binoki, który został uwieczniony przez Stevensona w jednej z jego powieści.

10 grudnia 1941 roku Japończycy zajęli Wyspy Gilberta. 21 listopada 1943 roku amerykański okręt podwodny USS „Nautilus” wysadził na wyspie 78 żołnierzy USMC (wraz z porucznikiem armii australijskiej jako tłumaczem) w celu jej zdobycia. Marines, wspierani ogniem „Nautilusa”, z łatwością pokonali niewielki japoński garnizon. 25 listopada rano miejscowi donieśli, że Japończycy popełnili zbiorowe samobójstwo.

Amerykanie rozbudowali lokalne lotnisko, które na początku 1944 roku było wykorzystywane do operacji bombowych przeciwko Wyspom Marshalla oraz oddzielnym, lecz niezdobytym japońskim wyspom w Archipelagu Gilberta.

Transport

Na atolu znajduje się Port lotniczy Abemama.

Uwagi

Przypisy

Linki zewnętrzne

Atol Abemama w Encyclopaedia Britannica (ang.)