Abell 2218
Gromada galaktyk Abell 2218 jest zlokalizowana w konstelacji Smoka, w odległości około 2,1 miliarda lat świetlnych od naszej planety.
W tej gromadzie występuje jedynie jeden obiekt, który zawiera znaczne ilości wodoru atomowego. Wodór, będący najczęściej występującym pierwiastkiem w Wszechświecie, w swojej najprostszej postaci składa się z jednego protonu oraz jednego elektronu. W miejscach, gdzie wodór osiąga odpowiednio wysoką temperaturę lub jest oświetlany odpowiednim promieniowaniem, możliwe jest zaobserwowanie jego linii widmowych. Zaskakujący brak wodoru atomowego w gromadzie Abell 2218 dostarcza cennych informacji na temat ewolucji galaktyk w dużych i gęstych gromadach. Okazuje się, że galaktyki w takich gromadach rozwijają się znacznie szybciej niż obiekty w Grupie Lokalnej.
Gromada Abell 2218 nie tylko przyczyniła się do odkryć związanych z ewolucją galaktyk, ale również dostarczyła istotnych informacji na temat najdalszego znanego obiektu we Wszechświecie, który znajduje się w odległości około 13,4 miliarda lat świetlnych od Ziemi. Obserwacja tego obiektu została dokonana dzięki zjawisku soczewkowania grawitacyjnego. Jak dowiódł Albert Einstein, w silnym polu grawitacyjnym promień światła zmienia swój tor. Odległa galaktyka lub ich grupa może działać jako soczewka, powodując, że światło z jeszcze dalszych obiektów ulega zgięciu i, przy sprzyjających okolicznościach, skupia się w pobliżu naszej planety.
Zobacz też
Bibliografia
- Tajniki ewolucji gromad galaktyk. AstroNEWS, 2001-09-13. [dostęp 2014-04-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-04-14)].