Abelizaur
Abelizaur (Abelisaurus) to rodzaj dinozaura z rodziny abelizaurów, który żył w późnej kredzie na terenie Ameryki Południowej, szczególnie w Argentynie. Był to dwunożny mięsożerca, osiągający prawdopodobnie długość od 7 do 9 metrów. Wymiary te są szacowane na podstawie badań czaszki, która jest jedyną znaną częścią jego szkieletu.
Nazwa
Nazwa rodzajowa dinozaura pochodzi od Roberta Abla, odkrywcy tego osobnika oraz byłego dyrektora Muzeum w Cipolettii (Argentyna), w którym przechowywany jest okaz. W tłumaczeniu oznacza to „jaszczur Abla” (od greckiego sauros – jaszczur).
Opisany został jeden gatunek, A. comahuensis. Jego epitet gatunkowy nawiązuje do regionu Comahue w Argentynie, gdzie znaleziono jego szczątki. Nazwę tę nadali argentyńscy paleontolodzy Jose Bonaparte i Fernando Novas w 1985 roku, klasyfikując zwierzę w nowo utworzonej rodzinie abelizaurów.
Klasyfikacja
W ostatnich latach odkryto wiele innych abelizaurów, w tym kompletne szkielety aukazaura, karnotaura i mażungazaura.
Niektórzy badacze uważają abelizaura za bazalnego przedstawiciela tej grupy, znajdującego się poza podrodziną karnotaurów. Inni naukowcy mają mniej pewności co do jego pozycji w klasyfikacji. Abelizaury dzieliły pewne cechy czaszki z karcharodontozaurami, a ponieważ abelizaur jest znany jedynie z czaszki, przyszłe badania mogą wykazać, że był on tak naprawdę jednym z karcharodontozaurów, chociaż nie jest to obecnie uważane za prawdopodobne.
Skamieniałości
Jak dotąd znalazła się tylko jedna czaszka abelizaura, która jest niekompletna, zwłaszcza po prawej stronie, gdzie brakuje większości podniebienia. Czaszka ma długość około 85 cm. Nie występują na niej grzebienie kostne ani rogi, typowe dla innych abelizaurów, takich jak karnotaur. Chropowate krawędzie pyska i obszar nad oczami mogą sugerować istnienie pewnego rodzaju grzebienia wykonanego z keratyny, która nie fosylizuje. Dodatkowo, czaszka posiada duże otwory, które redukują jej masę.
Dyskusyjny wiek
Abelizaur to jeden z wielu dinozaurów znalezionych w Patagonii. Początkowo został opisany jako pochodzący z Formacji Allen, jednak dalsze badania wykazały, że jego szczątki należały raczej do Formacji Anacleto w prowincji Rio Negro (Argentyna). Formacja ta jest datowana na wczesny kampan w późnej kredzie, od 83 do 80 milionów lat temu.
Przypisy
Linki zewnętrzne
Abelisaurus in the Dino Directory. nhm.ac.uk. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-08-02)].