Abeliofylum (Abeliophyllum)
Abeliofylum to rodzaj roślin należący do rodziny oliwkowatych (Oleaceae). Jest to takson monotypowy, który obejmuje wyłącznie gatunek abeliofylum koreańskie (Abeliophyllum distichum Nakai, Bot. Mag. (Tokyo) 33: 153 1919). Roślina ta występuje na Półwyspie Koreańskim, gdzie jest skrajnie nieliczna w stanie dzikim (liczba osobników wynosi mniej niż 20). Rosnąc w zaroślach, preferuje suche siedliska. Kwiaty są różnosłupkowe, mają podobny wygląd do kwiatów forsycji, lecz są białe. Owoce są oskrzydlone i przypominają owoce fontanezji. Roślina ta jest uprawiana jako ozdobna, a jej hodowla opisywana jest jako łatwa, chociaż pączki kwiatowe mogą przemarzać w przypadku wiosennych przymrozków.
Morfologia
Pokrój
Krzewy dorastające do około 2 m wysokości.
Liście
Sezonowe, naprzeciwległe, pojedyncze, delikatnie ząbkowane.
Kwiaty
Obupłciowe, zebrane w krótkich gronach, które wyrastają w kątach ubiegłorocznych liści. Kielich składa się z czterech działek, które są zrośnięte u nasady. Płatki korony również występują w liczbie czterech i zrosły się nasadami w krótką, białą lub różową rurkę o długości około 3 mm, z czterema taśmowatymi łatkami o długości około 1 cm, które mają wycięcia na końcach. Pręciki są dwa i znajdują się w obrębie rurki korony. Zalążnia jest górna, dwukomorowa, z pojedynczymi zalążkami w każdej komorze. Szyjka słupka jest pojedyncza, na końcu dwudzielna, czasami krótsza lub dłuższa od pręcików – to zjawisko, będące przystosowaniem do zapylenia krzyżowego, nosi nazwę różnosłupkowości.
Owoce
Owoce są oskrzydlonymi torebkami.
Systematyka
Pozycja systematyczna
Rodzaj należy do rodziny oliwkowatych (Oleaceae) w obrębie rzędu jasnotowców (Lamiales). W ramach tej rodziny zaliczany jest do plemienia Forsythieae, które jest wspólne z rodzajem forsycja (Forsythia).