Abdullah Öcalan, znany jako „Apo” (ur. 4 kwietnia 1948 w Halfeti), jest liderem Partii Pracujących Kurdystanu (PKK).
Życiorys
Öcalan przyszedł na świat w 1948 roku w Halfeti i pochodzi z ubogiej rodziny kurdyjskiej. W młodości miał zamiar wstąpić do tureckiej armii, jednak jego podanie zostało odrzucone. Następnie podjął studia z zakresu politologii na Wydziale Nauk Politycznych Uniwersytetu w Ankarze. W trakcie nauki zainteresował się ideologią marksizmu-leninizmu oraz maoizmu. Dołączył do Rewolucyjnego Stowarzyszenia Studentów Ankary oraz Młodzieży Rewolucyjnej. Został na krótko aresztowany za rozpowszechnianie ulotek, a po zwolnieniu opuścił uczelnię i przeniósł się do kurdyjskiego Diyarbakır. W 1974 roku założył organizację partyzancką Kurdystan Rewolucyjny, przyjmując pseudonim „Apo”, co oznacza „wujek”. 27 listopada 1978 roku był jednym z założycieli Partii Pracujących Kurdystanu (PKK). Po 1980 roku osiedlił się w Damaszku.
W 1998 roku, pod presją Turcji oraz Stanów Zjednoczonych, rząd Syrii wydalił go z kraju. W poszukiwaniu azylu udał się do Europy, gdzie 16 stycznia 1999 roku został na krótko aresztowany przez włoskie służby w Rzymie, lecz nie został wydany Turcji. Kontynuując poszukiwania azylu, odwiedził Grecję, Holandię i Rosję. W lutym tego samego roku dotarł do Kenii, gdzie 16 lutego został ujęty przez turecki oddział specjalny. Jego aresztowanie wywołało masowe protesty wśród Kurdów na całym świecie. Zwolennicy Öcalana oskarżyli Stany Zjednoczone i Izrael o współudział w jego schwytaniu. Turecki sąd skazał go na karę śmierci, jednak w 2002 roku wyrok został zmieniony na dożywotnie pozbawienie wolności.
Obecnie (2019) odbywa karę w więzieniu na wyspie İmralı, znajdującej się na morzu Marmara. W trakcie pobytu w więzieniu złagodził swoje rewolucyjne poglądy. Zza krat wielokrotnie apelował o zawieszenie broni oraz powstrzymanie przemocy. Opracował również specyficzną ideologię, znaną jako demokratyczny konfederalizm, w tym jineologię, które zostały oficjalnie przyjęte jako doktryna PKK.
Rodzina
Siostrzenicą Öcalana jest Dilek Öcalan, która jest turecką parlamentarzystką oraz członkinią Ludowej Partii Demokratycznej.
Przypisy
Bibliografia
Wilhelm Dietl, Rolf Tophoven, Kai Hirschmann: Terroryzm. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2012. ISBN 978-83-01-16019-7. Brak numerów stron w książce.