Abdulcadir Gabeire Farah (ur. 1955, zm. 21 września 2015) był somalijsko-polskim historykiem oraz działaczem społecznym.
Życiorys
Urodził się w Dżidżiga, w regionie Ogaden (aktualnie w Etiopii), a swoje dzieciństwo spędził w stolicy, Mogadiszu. Został porzucony przez oboje rodziców w wieku jednego roku. Jego ojciec zmarł, kiedy miał około 8 lat. W czasie nauki w szkole podstawowej pracował jako sprzedawca owoców.
Po ukończeniu szkoły średniej, wyruszył pieszo z dwoma przyjaciółmi do stolicy Sudanu, by rozpocząć studia. Dysponując oszczędnościami w wysokości 240 dolarów i bez paszportu, pokonali około 2000 kilometrów, idąc pieszo z Mogadiszu do Nairobi, a następnie przez Ugandę do Chartumu. Cała podróż zajęła im 5 miesięcy.
Podjął studia na kierunku „Historia cywilizacji” na Uniwersytecie Omdurman w Sudanie.
Pracował jako wykładowca w Institute for Social Studies w Jemenie. W 1989 roku przybył do Polski, stając się pierwszym Afrykaninem, który uzyskał status uchodźcy po transformacji systemowej. W 2007 roku, wspólnie z Jolantą Opalińską, założył Fundację dla Somalii. W latach 2007–2010 pełnił rolę wiceprezesa, a od 2010 do swojej śmierci w 2015 roku był prezesem tej fundacji. Był również inicjatorem i koordynatorem projektów na rzecz Domu Dziecka w Godenlabe oraz remontu szpitala w Adado. W 2012 roku zasiadł w jury ogólnopolskiego konkursu literackiego, którego tematyka dotyczyła Afryki. W 2014 roku uzyskał obywatelstwo polskie, a także otrzymał nagrodę Złotego Wachlarza 2014 w kategorii „Osoba” przyznaną przez Międzynarodową Organizację ds. Migracji (International Organization for Migration).
Posługiwał się ośmioma językami.
W maju 2015 roku ogłosił zamiar kandydowania w wyborach prezydenckich w Somalii, które miały się odbyć w 2016 roku. 17 września 2015 roku wyruszył w tygodniową podróż do Somalii. Zginął 21 września w wyniku wybuchu samochodu pułapki w rządowej dzielnicy Mogadiszu, gdzie miała miejsce konferencja dotycząca wyborów prezydenckich i parlamentarnych w 2016 roku. Tuż przed swoją śmiercią został powołany przez Rzecznika Praw Obywatelskich, Adama Bodnara, do Komisji Ekspertów ds. Migrantów w Biurze RPO.