Abdon Korzon

Abdon Korzon

Abdon Korzon (urodzony w 1826 roku w guberni kowieńskiej, zmarły w 1865 roku w guberni jenisejskiej) był jednym z pionierów fotografii w Wilnie, działającym w tym mieście od końca lat 50. do początku lat 60. XIX wieku. Jest autorem jednych z najwcześniejszych zachowanych fotografii Wilna.

Życiorys

Nie ma pewnych informacji na temat jego edukacji; przypuszcza się, że kształcił się w Paryżu. Jego pracownia rozpoczęła działalność przed 1859 rokiem. Z ogłoszenia opublikowanego w „Kurierze Wileńskim” w 1860 roku wynika, że sprowadził wtedy z Paryża siedem obiektywów, w tym do fotografii stereoskopowej, maszynę do odbijania zdjęć na papierze listowym i kopertach, różne rodzaje papieru, ramki na zdjęcia oraz stereoskopowe widoki różnych miast.

Specjalizował się w tworzeniu portretów oraz reprodukcji obrazów i fotografii. Oferował również lekcje fotografii. Od 1860 roku dokumentował widoki Wilna i jego okolic, a część z tych zdjęć w formie drzeworytów opublikował „Tygodnik Ilustrowany”. Na swoich zdjęciach uwiecznił m.in. budowę tunelu w Ponarach oraz drewniany most na Wilejce w Rokanciszkach.

Wskutek swojego zaangażowania w powstanie styczniowe został aresztowany i skazany na zesłanie do gminy Suchobozimskaja w guberni jenisejskiej (obecnie kraj Krasnojarski), gdzie zmarł w 1865 roku.

Jego fotografie można znaleźć w Muzeum Narodowym w Warszawie, Bibliotece Narodowej w Warszawie, Bibliotece Polskiej w Paryżu oraz Bibliotece Litewskiej Akademii Nauk.

Przypisy

Bibliografia

Małgorzata Maria Grąbczewska, Unikatowe stereofotografie Abdona Korzona, „Spotkania z zabytkami”, 2008, nr 6, s. 12-15.

Dainius Junevičius, Fotografia na Litwie w latach 1839-1863, „Dagerotyp”, 1999, nr 8, s. 3-24.

Linki zewnętrzne

Zdjęcia Korzona ze zbiorów litewskich. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-05-01)].

Zdjęcia Korzona ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie.