Abdi Mati (ur. 23 grudnia 1918 w wsi Fullqet, zm. 4 września 1992) – albański oficer wojskowy o tureckich korzeniach, który osiągnął stopień kontradmirała w Marynarce Wojennej Albanii.
Życiorys
W 1936 roku udał się do Rzymu, gdzie po trzech latach ukończył liceum wojskowe. Następnie podjął studia w akademii morskiej w Livorno, którą zakończył w 1941 roku w stopniu porucznika (tenente). Został kapitanem krążownika Luigi Cadorna i był jedynym Albańczykiem w załodze tego okrętu. Opozycyjnie odniósł się do inwazji na Albanię w 1939 roku. W lutym 1943 roku opuścił służbę na krążowniku, a w kolejnym miesiącu potajemnie opuścił Włochy i dotarł do Albanii, gdzie dołączył do oddziału Myslyma Pezy w ramach Armii Narodowo-Wyzwoleńczej. We wrześniu tego samego roku objął dowództwo jednego z batalionów, a później dowodził 3. oraz 24. Brygadą Szturmową.
W lutym 1945 roku został mianowany na stanowisko szefa sekcji Marynarki Wojennej w Sztabie Generalnym Albańskich Sił Zbrojnych. Na początku był sceptyczny wobec pomysłu stworzenia sił morskich, zważywszy na praktyczny brak floty; mimo to udało mu się zmobilizować pracowników do wydobycia z dna morza motorówek oraz małych transportowców, które następnie odnawiano, aby przygotować je do służby w marynarce. W latach 1958–1960 kształcił się na Akademii Marynarki Wojennej im. Marszałka Związku Radzieckiego A.A. Greczki w Leningradzie.
W swojej karierze osiągnął stopień kontradmirała (Kundëradmiral). Oprócz kariery wojskowej był również deputowanym do Zgromadzenia Ludowego.
Upamiętnienie
Ulice w Burrel oraz Klos noszą jego imię.
Życie prywatne
Jego dziadek, Abdi, był generałem armii osmańskiej oraz paszą Prizrenu i Prisztiny. Ożenił się z Turczynką, a ich synem był Adil bej Mati – absolwent uczelni wojskowej w Konstantynopolu, który po odzyskaniu niepodległości przez Albanię dołączył do albańskiej armii.
Adil bej Mati również ożenił się z turecką kobietą, z którą miał czterech synów: Galipa, Abdiego, Ganiego oraz Petrita; pierwszy z nich urodził się w Turcji, pozostali natomiast w Albanii. Zmarł w Tiranie w 1992 roku.
Przypisy