Abd ar-Razzak an-Najif

Abd ar-Razzak an-Najif

Abd ar-Razzak an-Najif, arab. ‏عبد الرزاق النايف‎ (ur. 1934, zm. 10 czerwca 1978 w Londynie) był irackim wojskowym, który pełnił funkcję premiera Iraku od 18 do 30 lipca 1968 roku.

Życiorys

W czasie, gdy prezydentem Iraku był Abd as-Salam Arif, a następnie Abd ar-Rahman Arif, an-Najif stał na czele irackiego wywiadu wojskowego. Razem z Sajjidem Slaibim oraz Ibrahimem Abd ar-Rahmanem ad-Dawudem zdołał stłumić próbę zamachu stanu we wrześniu 1965 roku, którą zainicjowali Arif Abd ar-Razzak i inni zwolennicy Nasera. W lipcu 1968 roku nawiązał współpracę z prominentnym członkiem irackiej partii Baas, Ahmadą Hasanem al-Bakrem, który namówił go do udziału w planowanym zamachu stanu przeciwko prezydentowi Arifowi. Nie zostało jednoznacznie ustalone, czy to partia Baas pierwsza skontaktowała się z an-Najifem, czy to on sam zaczął szukać sojuszników do przeprowadzenia przewrotu przeciwko rządowi Tahira Jahji.

17 lipca 1968 roku an-Najif uczestniczył w zamachu stanu zorganizowanym przez partię Baas. Podczas przewrotu objął kontrolę nad ministerstwem obrony. Dzień po zamachu objął stanowisko premiera Iraku. W powołanym rządzie, który tworzyli zarówno wojskowi, jak i politycy partii Baas, znalazło się sześciu ministrów, którzy go wspierali. An-Najif został również członkiem Rady Rewolucyjnych Dowódców. Wojskowi, dotąd niezaangażowani politycznie (an-Najif przed 1968 rokiem nie miał powiązań z żadną organizacją), zostali szybko uznani przez baasistów za konkurencję. Kilkanaście dni po przewrocie, 30 lipca 1968 roku, an-Najif został aresztowany przez grupę wojskowych związanych z partią Baas, na czele z Saddamem Husajnem (który osobiście domagał się usunięcia z rządu wojskowych nie związanych z partią), podczas wspólnego śniadania z al-Bakrem w pałacu prezydenckim. Został zmuszony do opuszczenia Iraku. Partia Baas oficjalnie uzasadniała jego eliminację z elity władzy jego antysocjalistycznymi poglądami. Udał się do Londynu. W 1973 roku przeżył nieudany zamach na swoje życie, a pięć lat później partia Baas zorganizowała kolejny atak, w wyniku którego an-Najif zginął.

Przypisy

Bibliografia

  • Farouk-Sluglett M., Sluglett P.: Iraq Since 1958. From Revolution to Dictatorship. London & New York: I. B. Tauris, 2003. ISBN 1-86064-622-0. Brak numerów stron w książce
  • Tripp Ch.: Historia Iraku. Warszawa: Książka i Wiedza, 2009. ISBN 978-83-05-13567-2. Brak numerów stron w książce