Abd ar-Ra’uf ar-Rawabida

Abd ar-Ra’uf ar-Rawabida

Abd ar-Ra’uf ar-Rawabida (ar. عبد الرؤوف الروابدة, ur. 1939 w Irbidzie) to jordański polityk, który pełnił funkcję premiera Jordanii od marca 1999 do czerwca 2000 roku.

Życiorys

W latach 70. XX wieku, ar-Rawabida był jednym z jordańskich polityków, którzy opowiadali się za rezygnacją z roszczeń wobec Zachodniego Brzegu Jordanu, utraconego podczas wojny sześciodniowej, co miało na celu zapewnienie stabilności kraju. W tym czasie grupa ta uznawała, że Jordania powinna zaakceptować Organizację Wyzwolenia Palestyny jako reprezentanta Palestyńczyków na terenach okupowanych przez Izrael. W zamian OWP miała zaniechać ataków na Jordanię oraz króla Husajna.

Ar-Rawabida pełnił także funkcję burmistrza Ammanu.

W 1999 roku, po dymisji Fajiza at-Tarawiny, król Abd Allah II powołał ar-Rawabidę na stanowisko premiera Jordanii. Jako premier, według niektórych relacji, ar-Rawabida sprzeciwiał się liberalizacji gospodarki, która była wprowadzana od początku lat 90. na podstawie zaleceń Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Spowodowało to konflikt z Szefem Dworu Królewskiego Abd al-Karimem al-Kabaritim, który był zwolennikiem liberalizacji i sam ją wdrażał. Inne źródła jednak sugerują, że premier był orędownikiem reform gospodarczych. Zarzucano mu także tolerowanie korupcji i nepotyzmu, mimo że zapowiadał walkę z korupcją oraz dążenie do ożywienia jordańskiej gospodarki. Jego rząd uzyskał wotum zaufania 8 kwietnia 1999 roku, przeciwko czemu głosowali deputowani lewicowi oraz przedstawiciele organizacji islamskich. W tym samym miesiącu w Jordanii zniesiono cenzurę mediów, a we wrześniu zliberalizowano prawo prasowe.

W czerwcu 2000 roku, król Abd Allah II zdymisjonował ar-Rawabidę i powołał na stanowisko premiera Alego Abu ar-Raghiba, który był zdecydowanym zwolennikiem neoliberalizmu.

W 2013 roku, ar-Rawabida objął stanowisko przewodniczącego jordańskiego Senatu.

Przypisy