Abd ar-Rahman al-Kawakibi

Abd ar-Rahman al-Kawakibi

Abd ar-Rahman al-Kawakibi (arab. عبد الرحمن الكواكبي, urodzony w 1854 roku w Aleppo, zmarł w 1902 roku w Kairze) był syryjskim filozofem islamskim.

Życiorys

Al-Kawakibi pochodził z zamożnej rodziny miejskich notabli w Aleppo. Otrzymał solidne wykształcenie religijne i doskonale znał klasyczny język arabski, perski oraz osmańskoturecki. W latach 70. XIX wieku był redaktorem rządowego pisma Al-Furat (Eufrat), które było wydawane w Aleppo. Założył także dwa niezależne tytuły prasowe, które jednak zostały szybko zlikwidowane z powodów politycznych.

Był jednym z czołowych działaczy drugiego pokolenia syryjskiego ruchu narodowego. W swoich publikacjach opowiadał się za niepodległością dla arabskich ziem Imperium Osmańskiego. Wzywał do propagowania oświaty oraz walki z ignorancją. Krytykował Turków nie tylko za polityczne zdominowanie Arabów, ale również za zniekształcenie pierwotnego oblicza islamu, które według niego zostało zniekształcone z powodu różnic kulturowych i historycznych. Jako zwolennik panislamizmu, uważał, że Arabowie powinni odgrywać wiodącą rolę wśród muzułmanów i apelował o ustanowienie kalifatu, z Arabem jako władcą. Jego poglądy zostały szczegółowo przedstawione w zbiorze Matka miast, w którym grupa Arabów w Mekce dyskutuje o współczesnej kondycji islamu oraz Imperium Osmańskiego. Na jego myśli duży wpływ miały idee Muhammada Abduha oraz Dżamal ad-Dina al-Afghaniego.

W wyniku swoich wystąpień al-Kawakibi zmuszony był opuścić Syrię, gdzie pełnił różne funkcje w administracji państwowej, i osiedlił się w Egipcie. Zmarł nagle, prawdopodobnie w wyniku otrucia przez agentów sułtańskich.

Przypisy