Abd al-Madżid al-Chu’i
Abd al-Madżid al-Chu’i (ar. عبد المجيد الخوئي) urodził się 16 sierpnia 1962 roku w Nadżafie i zmarł 10 kwietnia 2003 roku w tym samym mieście. Był irackim przywódcą szyickim oraz ajatollahem.
Był synem Wielkiego Ajatollaha Abu al-Kasima al-Chu’iego, który zmarł w 1992 roku. Edukację religijną zdobył pod okiem ojca, uznawanego za jednego z największych autorytetów w świecie szyickim. Rodzina al-Chu’i doświadczyła licznych prześladowań ze strony reżimu Saddama Husajna.
Po zakończeniu konfliktu iracko-amerykańskiego na początku lat 90. al-Chu’i osiedlił się w Londynie, gdzie stanął na czele Fundacji al-Chu’i, która wspierała rodziny ofiar reżimu Husajna oraz wewnętrznych walk w Iraku. Od 1994 roku pełnił rolę sekretarza generalnego Fundacji (po śmierci swojego brata, Taghiego). Jego celem było poprawienie wizerunku szyizmu w oczach zachodnich społeczeństw; udało mu się m.in. uzyskać dla Fundacji status organizacji doradczej przy ONZ.
Dla szyitów al-Chu’i był ważnym autorytetem religijnym oraz organizatorem licznych działań charytatywnych.
3 kwietnia 2003 roku, po długiej emigracji, powrócił do An-Nadżafu. W obliczu niepewnej sytuacji po obaleniu dyktatury zainicjował powołanie komitetu zarządzającego, składającego się z 25 osobistości z różnych dziedzin życia. Plany al-Chu’iego obejmowały ponowne otwarcie wielu instytucji religijnych i kulturalnych, które zostały zamknięte za rządów Husajna. Niestety, nie zdążył zrealizować swoich zamierzeń, gdyż został zamordowany 10 kwietnia 2003 roku. Wśród osób podejrzewanych o związek z tym zamachem znajduje się Muktada al-Sadr, jeden z rywali al-Chu’iego w walce o wpływy w irackim szyizmie.
Linki zewnętrzne
- Abdul Majid al-Khoei (ang.), www.guardian.co.uk, 12 kwietnia 2003
- Shia leader murdered in Najaf (ang.), BBC News, 10 kwietnia 2003