ABC. Adriatyk, Bałtyk, Morze Czarne

ABC. Adriatyk, Bałtyk, Morze Czarne

ABC to czasopismo, które było redagowane i wydawane w Polsce w latach 1984–1989. Skupiało się na problematyce narodów i państw położonych między Adriatykiem, Bałtykiem a Morzem Czarnym. W skład redakcji wchodzili Bronisław Komorowski, Andrzej Krawczyk, Waldemar Maj oraz Marcin Nawrot.

Bronisław Komorowski (pseudonimy: Piotr Maszkański, Tadeusz Orawski, Zetka) specjalizował się w tematyce polsko-litewskiej, Andrzej Krawczyk (znany również jako A.K., Zbigniew Markowski, Z.M., Andrzej Wiślicki, A.W., Stanisław Wolański) koncentrował się na tematyce czeskiej, Waldemar Maj (pseudonim: MDJ) zajmował się tematyka węgierską, a Marcin Nawrot (pseudonimy: Jan Sas, J.S.) badał tematy polsko-ukraińskie.

Wśród współpracowników redakcji znaleźli się: Jacek Borkowicz (pseudonim: Zbigniew Arnhold), Mirosław Czech (znany jako Roman Podebski), Urszula Doroszewska (pseudonim: Hieronim Rogowski), Krzysztof Kopczyński (pseudonim: Antonina Sroczyńska, A.S.), Maria Korniłowicz (pseudonim: ANO-NIM), Andrzej Paweł Kumor (pseudonim: Azja Tuhajbejowicz), Jerzy Łojek, Stanisław Plewako (pseudonim: prosk.), Jerzy Wysocki oraz Antoni Zambrowski (A.Z.). Stałym współpracownikiem z Zachodu był Tadeusz Kadenacy.

Czasopismo było wydawane w Lublinie, początkowo przez organizację Niepodległość, a następnie przez lubelski oddział LDP „N”. Redakcja działała w sposób niezależny. Ukazało się 8 numerów, każdy o objętości od 80 do 140 stron, w formacie A5, drukowanych techniką sitodruku w nakładzie wynoszącym około 1000 egzemplarzy. Pismo było rozpowszechniane w całym kraju. Dodatkowo, w ramach Biblioteki ABC, została wydana książka Zbigniewa Markowskiego (Andrzej Krawczyk) pt. Od realizmu do zwątpienia. Pięć szkiców z najnowszej historii Czechosłowacji.

W publikacjach poruszano kwestie związane z współczesną myślą polityczną, najnowszą historią państw i narodów Europy Środkowej oraz Wschodniej, a także bieżącą sytuacją w tych regionach. Zamieszczano wywiady, polemiki, dokumenty, recenzje oraz komentarze; informowano o działalności dysydentów i ruchów opozycyjnych w różnych krajach. Tematy poruszane w numerach obejmowały m.in.: list Aleksandra Sołżenicyna do przywódców Związku Radzieckiego, kompleks Polski w kontekście rosyjskim, niezrealizowane federacje polsko-czechosłowacką i bałkańską (numer 1); religie w Związku Radzieckim oraz ruchy pokojowe w Europie Środkowej i Wschodniej (numer 2); węgierski niezależny ruch wydawniczy oraz litewski ruch narodowo-religijny (numer 3); opór na Ukrainie po II wojnie światowej (numer 4); idee federacyjne Józefa Piłsudskiego (numer 5); problematyka rumuńska i ukraińska (numer 6); kwestie polsko-rosyjskie i polsko-ukraińskie (numer 7); oraz reakcje na gwałtowne zmiany w Europie Środkowej i Wschodniej (numer 8).

Bibliografia

Encyklopedia Solidarności: „ABC. Adriatyk, Bałtyk, Morze Czarne”. [dostęp 2013-07-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-10-16)].

„ABC. Adriatyk, Bałtyk, Morze Czarne”, [w:] Encyklopedia PWN [online], Wydawnictwo Naukowe PWN [dostęp 2013-07-10].