Abbey Grange
Abbey Grange (ang. The Adventure of the Abbey Grange) to opowiadanie autorstwa Arthur Conan Doyle’a, dotyczące przygód Sherlocka Holmesa. Zostało opublikowane w czasopismach The Strand Magazine (wrzesień 1904, ilustracje Sidney Paget) oraz Collier’s Weekly (grudzień 1904, ilustracje Frederic Dorr Steele). Następnie znalazło się w zbiorze Powrót Sherlocka Holmesa, wydanym w marcu 1905 roku. Inne polskie tytuły tego opowiadania to Zabójstwo w Abbey Grange oraz Morderstwo w Abbey Grange.
Właściciel posiadłości Abbey Grange, sir Eustachy Brackenstall, zostaje zamordowany uderzeniem pogrzebacza w głowę. Jego ciało odnaleziono na podłodze w jadalni. Żona, lady Brackenstall, zeznaje, że w nocy ich dom został napadnięty przez trzech rabusiów, którzy ogłuszyli ją, zakneblowali i przywiązali do fotela. Choć na jej głowie widoczny jest świeży krwiak, Sherlock Holmes, jak zwykle zwracając uwagę na detale, odkrywa ślady wcześniejszych obrażeń. Lady Brackenstall przyznaje, że jej mąż był alkoholikiem i znęcał się nad nią.
Detektyw, wierząc w jej wyjaśnienia, zamierza wrócić do Londynu, lecz zmienia zdanie i ponownie bada kieliszki, z których rabusie pili wino, korek od butelki, sznur, którym związano lady, oraz dywan w jadalni. Dociera do wniosku, że sprawca był tylko jeden, prawdopodobnie marynarz, a rabunek został upozorowany. Lady Brackenstall i jej pokojówka, która miała ją uwolnić, zaprzeczają, że wydarzenia miały inny przebieg, co utwierdza Holmesa w przekonaniu, że chronią kogoś.
Sherlock Holmes identyfikuje prawdziwego podejrzanego i po wysłuchaniu jego wersji wydarzeń dotyczących śmierci sir Eustachego, zwraca się do Watsona:
Watsonie, będziesz ławą przysięgłych. Na podstawie zebranych dowodów, czy można stwierdzić, że oskarżony jest winny?
Niewinny, panie sędzio – odpowiada Watson.
Ekranizacje
- 1965 – w serialu produkcji BBC (Holmes: Douglas Wilmer, Watson: Nigel Stock)
- 1986 – w serialu produkcji Granada TV (Holmes: Jeremy Brett, Watson: Edward Hardwicke, lady Brackenstall: Anne Louise Lambert)
Przypisy
Linki zewnętrzne:
- Tekst oryginalny z ilustracjami
- Analiza opowiadania – sherlockian.net [zarchiwizowane z tego adresu (2012-02-18)]. (ang.)
- Polski przekład