Abbassi Madani
Abbassi Madani (arab. عباسي مدني, ur. 1931 w Sidi-Okba niedaleko Biskiry, zm. 24 kwietnia 2019 w Dosze) był algierskim politykiem, który pełnił funkcję przewodniczącego Islamskiego Frontu Ocalenia (Islamic Salvation Front, FIS) w Algierii.
Początki kariery
W 1954 roku Madani po raz pierwszy został aresztowany przez francuskie władze i spędził w więzieniu aż do 1962 roku, kiedy to Algieria uzyskała swoją niepodległość.
Wykształcenie i działalność akademicka
Studiował w Anglii, gdzie w Londynie uzyskał doktorat w dziedzinie nauki pedagogicznych. Po powrocie do Algierii pracował jako wykładowca na Uniwersytecie Algierskim, a także stał się liderem religijnych studentów.
Polityka i działalność w FIS
Madani sprzeciwiał się polityce Frontu Wyzwolenia Narodowego. W 1982 roku domagał się, aby urzędowy język francuski został zastąpiony językiem arabskim, co skutkowało jego aresztowaniem i krótkim pobytem w więzieniu. W 1988 roku, wspólnie z Alim Belhadjim, założył Islamski Front Ocalenia (Islamic Salvation Front, FIS). Partia ta została zalegalizowana w roku 1989, a w 1991 roku osiągnęła znaczący sukces w wyborach parlamentarnych. Po pierwszej turze wyborów, władzę w kraju przejęła dyktatura wojskowa, a przywódcy FIS zostali aresztowani i osadzeni w więzieniu. Madani spędził tam czas do 1997 roku, po czym jego kara została zmieniona na areszt domowy.
Porozumienie z rządem
W 1999 roku Madani zaakceptował porozumienie między FIS a rządem Algierii, które zostało zaproponowane przez prezydenta Abd al-Aziza Buteflikę i miało na celu zakończenie wojny domowej. W 2003 roku został zwolniony z aresztu domowego i wyjechał do Kataru, gdzie zmarł w 2019 roku.
Przypisy