Abbas I
Abbas I, znany również jako عباس الأول lub Abbas Hilmi I Pasza (ur. 1 lipca 1813 w Dżuddzie, zm. 16 lipca 1854 w Banha), był regentem Egiptu, a później wālim (gubernatorem) Egiptu, Sudanu, Hidżazu, Morei, Thasos i Krety. Był synem Tusuna Paszy i wnukiem Muhammada Alego, twórcy potęgi Egiptu.
Zarys biografii
W młodości brał udział w walkach w Syrii pod dowództwem swojego stryja, Ibrahima Paszy. Po jego śmierci w 1848 roku, w listopadzie Abbas został regentem. Natomiast po zgonie Muhammada Alego w sierpniu 1849 roku, objął samodzielne rządy w państwie.
Był często postrzegany jako osoba ceniąca luksus i przyjemności. Nubar Pasza opisywał go jednak jako dżentelmena wychowanego w tradycyjnym stylu. Uważany był za osobę małomówną i melancholijną, spędzającą większość czasu w swoim pałacu. Nie kontynuował polityki swojego dziadka, nie budując potęgi Egiptu. Zlikwidował monopole handlowe, zamknął wiele fabryk i szkół oraz zredukował armię do 9000 żołnierzy. Jego plany na uniezależnienie Egiptu od europejskich mocarstw stawały się coraz mniej realne. W czasie jego rządów ponownie wzrosły wpływy Turcji. Ostatecznie uległ naciskom brytyjskiej dyplomacji, zgadzając się na budowę linii kolejowej z Aleksandrii do Kairu. Zwiększył także obszar upraw bawełny, przez co Wielka Brytania stała się głównym importerem tego surowca, co ekonomicznie uzależniło Egipt od niej.
16 lipca 1854 roku został zamordowany w swoim pałacu przez dwóch niewolników. Jego następcą został stryj, Sa’id Pasza.
Odznaczenia
- Order Portretu Władcy (Turcja)
- Order Sławy z brylantami (1849, Turcja)
- Order Medżydów I kl. (1853, Turcja)
- Order śś. Maurycego i Łazarza I kl. (Sardynia)
Przypisy
Bibliografia
National Archives of Egypt – Abbas Helmi Pasha I. nationalarchives.gov.eg. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-07-07)]. (ang.) [dostęp 2012-12-03]