Abbas Djoussouf (ur. 22 marca 1942 w Moroni, zm. 10 czerwca 2010 w Port Louis) był komoryjskim politykiem, przedsiębiorcą i inżynierem, który pełnił funkcję premiera Komorów od 22 listopada 1998 do 20 kwietnia 1999 oraz był dwukrotnym ministrem.
Życiorys
Ukończył École nationale des sciences géographiques w Antananarywie, gdzie koncentrował się na inżynierii lądowej. W czasie kolonialnym pracował jako ekspert w dziedzinie topografii dla linii lotniczych Air Comores oraz prowadził własną firmę geodezyjną.
Był jednym z założycieli partii RDCP (tzw. biała partia). Brał aktywny udział w rewolcie z 1975 roku, która doprowadziła do objęcia władzy przez Alego Soiliha. Od sierpnia 1975 do stycznia 1976 pełnił funkcję ministra spraw zagranicznych, jednak wkrótce wdał się w konflikt z Soilihem, stając się jego głośnym krytykiem. Na początku 1978 został oskarżony o przygotowywanie zamachu stanu, a następnie uwięziony i publicznie upokorzony. Został zwolniony z więzienia 13 maja 1978 podczas kolejnego przewrotu i mianowany ministrem spraw wewnętrznych oraz transportu w rządzie Ahmeda Abdallaha. W grudniu 1978 wycofał się z rządu i kandydował na gubernatora wyspy Wielki Komor. Po porażce wrócił do sektora budowlanego.
W 1987 założył partię MDP (Ruch na rzecz Demokracji i Rozwoju). W tym samym roku bez powodzenia starał się o miejsce w parlamencie. W wyborach prezydenckich w 1990 roku uzyskał 13,6% głosów, co zapewniło mu czwarte miejsce. W drugiej turze wsparł Mohameda Taki Abdulkarima. W 1994 roku, w ramach represji wobec opozycjonistów, zabroniono mu opuszczenia kraju. W kolejnych wyborach w 1996 zajął drugie miejsce, zdobywając 15,7% głosów.
W listopadzie 1998, po śmierci dotychczasowego prezydenta, jego tymczasowy następca Tadjidine Massounde przywrócił urząd premiera i powołał Abbasa Djoussoufa jako lidera opozycji. Powołanie to miało na celu złagodzenie trudnej sytuacji w kraju, w którym pojawiały się silne tendencje separatystyczne, zwłaszcza na wyspie Anjouan. W trakcie swojej kadencji Djoussouf zwiększył pensje pracowników budżetówki oraz podniósł płacę minimalną, a także zajął się reformą administracyjną. Dotychczasowa władza została obalona 30 kwietnia 1999 roku w wyniku wojskowego zamachu stanu, na czele którego stanął Azali Assoumani. Djoussouf oskarżał Francuzów o współorganizowanie tego przewrotu. W 2001 roku ostatecznie wycofał się z polityki.
Pochowany 15 czerwca 2010 roku z państwowymi honorami w Moroni.
Przypisy