Abbas al-Musawi

Abbas al-Musawi

Abbas al-Musawi (ur. 1952, zm. 16 lutego 1992) był znaczącym szyickim działaczem o radykalnych poglądach, który przewodził ruchowi Hezbollah w Libanie. Zginął w wyniku operacji specjalnych przeprowadzonych przez wojska izraelskie w 1992 roku.

Życiorys

Urodził się w wiosce w dolinie Bekaa, w północno-zachodniej części Libanu. Swoje wykształcenie religijne zdobył w irackim Nadżafie, gdzie pod wpływem ideologii ajatollaha Chomeiniego przyjął radykalne poglądy. Wrócił do Libanu w 1978 roku.

W 1991 roku Musawi został wybrany na generalnego sekretarza partii Hezbollah, zastępując na tym stanowisku szejka Subhiego at-Tufajli, który był znany z brutalnych metod działania. Musawi, choć mniej radykalny niż jego poprzednik, dążył do zdobycia szerszego poparcia w społeczeństwie i pozostawał zdecydowanym przeciwnikiem istnienia państwa Izrael.

16 lutego 1992 roku, izraelskie śmigłowce zaatakowały kolumnę samochodów w południowym Libanie, w wyniku czego zginęli Musawi, jego żona, syn oraz czterech towarzyszy. Izraelskie źródła oficjalne potwierdziły, że atak był zaplanowany, mający na celu eliminację lidera Hezbollahu. W odpowiedzi na ten atak, radykalna grupa zbrojna Islamski Dżihad przeprowadziła atak na izraelską ambasadę w Buenos Aires.

Po śmierci Musawiego jego miejsce na stanowisku sekretarza generalnego Hezbollahu zajął Hasan Nasr Allah.

Przypisy