Abbadyci

Abbadyci lub Abbadydzi (arab. بنو عباد) to dynastia arabska, która rządziła w południowo-zachodniej Hiszpanii w latach 1023–1091, z siedzibą w Sewilli.

Dynastię założył Abu’l Kasim Muhammad ibn 'Abbad, członek muzułmańskiej rodziny, pochodzącej od królów Hiry (Lachmidzi), który ogłosił się władcą Sewilli. Jego przodek był oficerem, który przybył do Hiszpanii z armią syryjską z Homs. Po jego śmierci syn Abu 'Amr 'Abbad ibn Muhammad powiększył terytorium swojego państwa, prowadząc walki z hiszpańskimi Berberami i dowodząc armią Arabów osiadłych w Hiszpanii. Na początku przyjął tytuł hadżiba. W czasach jego panowania państwo rozciągało się aż po wybrzeża Atlantyku. Podczas jego rządów, książęta z miast takich jak Badajoz, Algeciras, Grenada i Malaga utworzyli przeciwko niemu ligę, co doprowadziło do wieloletniej wojny. Ostatnim władcą z dynastii Abbadytów był Muhammad ibn 'Abbad, syn Abu 'Amra. W wyniku wojen chrześcijańsko-muzułmańskich, Sewilla została zdobyta przez sułtana Almorawidów, Jusufa ibn Taszfin, a ostatni władca tej dynastii został uwięziony i wraz z rodziną deportowany do Maroka.

Historia dynastii

W 1023 roku Abu’l Kasim Muhammad Ibn Abbad ogłosił niezależność Sewilli od Kordoby i objął władzę w mieście.

Jego syn, Abu Amr Abbad (Al-Mutadid), w okresie swojego panowania (1042-1069) powiększył terytorium królestwa Sewilli, włączając do niego mniejsze królestwa, takie jak: Mertola, Niebla, Huelva, Saltes, Silves i Santa Maria de Algarve. Al-Mutadid był znany z okrucieństwa; w 1053 roku udusił w łaźni parowej grupę berberyjskich przywódców z południowej Andaluzji, przejmując ich królestwa: Arcos, Moron i Ronda.

Ostatnim członkiem dynastii był Muhammad Ibn Abbad Al-Mutamid (1069-1095), który uczynił z Sewilli centrum kultury hiszpańsko-muzułmańskiej. W 1071 roku zdobył Kordobę i utrzymywał nad nią kontrolę do 1075 roku, a także ponownie w latach 1078-1091.

Władcy z dynastii Abbadytów

Abbad I (Abu’l Kasim Muhammad ibn 'Abbad): 1023–1042

Abbad II al-Mu’tadid (Abu 'Amr 'Abbad ibn Muhammad, znany również jako al-Mu’tadid bi’llah): 1042–1069

Muhammad al-Mu’tamid (Muhammad ibn 'Abbad, znany jako al-Mu’tamid): 1068–1091

Przypisy

Bibliografia

Mały słownik kultury świata arabskiego, Wiedza Powszechna, Warszawa 1971.