ABB

ABB Ltd

ABB Ltd (Asea Brown Boveri) to globalny konglomerat z siedzibą w Zurychu, działający w obszarach takich jak automatyka, robotyka oraz energetyka. Firma produkuje stacje oraz systemy elektroenergetyczne, a także aparaturę elektryczną oraz urządzenia rozdzielcze wysokiego, średniego i niskiego napięcia.

Spółka jest notowana na giełdach w Zurychu, Sztokholmie i Nowym Jorku; do 2005 roku była także obecna na giełdach w Londynie i Frankfurcie. Działa w ponad 100 krajach, zatrudniając około 144 000 pracowników.

Historia

Grupa ABB została utworzona w 1988 roku w wyniku fuzji dwóch dużych firm branży elektroenergetycznej, których początki sięgają XIX wieku:

  • ASEA (Allmanna Svenska Elektriska Aktienbolaget) – szwedzka firma istniejąca od 1883 roku,
  • BBC (Brown Boveri Company, pierwotnie Brown Boveri & Cie) – szwajcarska spółka działająca od 1891 roku.

Na przestrzeni lat Grupa ABB przejmowała wiele firm z sektorów energetyki i automatyki. Do Grupy ABB należą (lub należały) takie przedsiębiorstwa jak: Westinghouse Electric (producent urządzeń jądrowych), Combustion Engineering (producent reaktorów dla elektrowni jądrowych), Elsag Bailey (automatyka), Ber-Mac Electrical and Instrumentation (przemysł paliwowy), Ventyx (oprogramowanie), Baldor Electric (napędy i silniki elektryczne), Thomas & Betts (produkty elektryczne), Tropos (technologie bezprzewodowe), Power-One (inwertery słoneczne), GE Industrial Solutions.

Grupa współpracowała również z firmą Alstom, koncentrując się na tworzeniu nowoczesnych systemów produkcji energii.

Działalność

ABB jest jednym z czołowych globalnych graczy w dziedzinie energetyki i automatyki. Firma działa w wielu segmentach przemysłu, w tym w sektorze energetycznym, wydobywczym, morskim, paliwowym, transportowym oraz przetwórstwa minerałów.

Oprócz produkcji, Grupa ABB prowadzi również działalność badawczo-rozwojową, współpracując z ponad 70 uczelniami. Badania są koncentrowane w siedmiu Centrach Badawczych należących do grupy ABB.

Struktura organizacyjna

Po reorganizacji w styczniu 2016 roku, ABB składa się z czterech dywizji produkcyjno-sprzedażowych oraz dywizji korporacyjnej:

  • Produkty i Systemy Elektryfikacji – dostarcza rozwiązania dla elektroinstalacji, zarówno w domach, jak i automatyzacji budynków przemysłowych. Główne produkty to rozłączniki niskich napięć, wyłączniki, aparatura sterownicza, obudowy oraz kable.
  • Robotyka i Systemy Napędowe – dywizja ta oferuje rozwiązania zwiększające efektywność produkcyjną i energetyczną, w tym silniki, generatory, napędy oraz roboty przemysłowe.
  • Automatyka Przemysłowa – oferuje aparaturę kontrolno-pomiarową oraz kompleksowe rozwiązania dla różnych branż, takich jak gazowo-paliwowa, farmaceutyczna, wydobywcza i inne.
  • Produkty i Systemy Energetyki – zajmuje się produkcją kluczowych komponentów do przesyłania i dystrybucji energii elektrycznej oraz dostarczaniem rozwiązań dla elektrowni i sieci przemysłowych.

Marki zależne

Grupa ABB produkuje pod różnymi markami, w tym: Accuray, Alfa Laval Automation, ASEA, August Systems, Bailey Controls, BBC Brown Boveri Electric, Calor Emag, Fischer & Porter, GE Industrial Solutions, Westinghouse oraz wiele innych.

Inne projekty

W 2013 roku, ABB Sécheron SA wzięła udział w projekcie TOSA (Trolleybus Optimisation Système Alimentation), który miał na celu opracowanie koncepcji elektrycznego autobusu ładowanego podczas postoju. Proces ładowania trwa jedynie 15 sekund, a autobus nie korzysta z zasilania trakcyjnego w trakcie jazdy.

W 2014 roku ABB dołączyła do projektu Solar Impulse, który zakładał stworzenie załogowego samolotu zasilanego wyłącznie energią słoneczną. W 2015 roku samolot ten rozpoczął lot dookoła świata bez użycia paliw konwencjonalnych.

ABB w Polsce

ABB jest obecna w Polsce od lat 90. XX wieku. W 2019 roku Grupa zatrudniała około 7200 pracowników. Centrala firmy znajduje się w Warszawie, a zakłady produkcyjne w Łodzi, Aleksandrowie Łódzkim, Lęborku, Wrocławiu i Przasnyszu oraz w Bielsku-Białej. W Krakowie mieści się Korporacyjne Centrum Badawcze oraz największe globalne centrum usług wspólnych.

ABB prowadzi badania w Polsce w obszarze sieci i systemów elektroenergetycznych, rozwoju produktów średnich i wysokich napięć oraz nowoczesnych technologii materiałowych.

Firma jest właścicielem dawnych polskich przedsiębiorstw energetycznych, takich jak ZWAR oraz Elta Łódź.

Produkcja w Polsce

Fabryki ABB w Polsce zajmują się następującą produkcją:

  • Łódź: transformatory dystrybucyjne, transformatory mocy, elementy izolacyjne do transformatorów.
  • Aleksandrów Łódzki: Zakład Silników Elektrycznych, Zakład Energoelektroniki, przekształtniki średniego napięcia, systemy zasilania dla trakcji elektrycznych.
  • Wrocław: rozdzielnice niskich napięć oraz projektowanie systemów automatyzacji elektrowni.
  • Przasnysz: aparatura średnich i wysokich napięć, przekładniki, rozłączniki oraz ograniczniki przepięć.

Prezesi

Od 1 marca 2020 roku prezesem ABB jest Björn Rosengren. Wcześniej, od 17 kwietnia 2019 roku, tymczasowym prezesem był Peter Voser po rezygnacji Ulricha Spiesshofera.

Wśród wcześniejszych prezesów zarządu byli:

  • 2019–2020: Peter Voser
  • 2013–2019: Ulrich Spiesshofer
  • 2008–2013: Joe Hogan
  • 2008: Michel Demaré – ad interim
  • 2005–2008: Fred Kindle
  • 2002–2004: Jürgen Dormann
  • 2001–2002: Jörgen Centerman
  • 1997–2000: Göran Lindahl
  • 1987–1996: Percy Barnevik

Wśród byłych członków zarządu można wymienić:

  • Peter Sutherland
  • Donald Rumsfeld

Przypisy

Bibliografia

Kevin Barham, Claudia Heimer: ABB: the dancing giant. Creating the globally connected corporation. Financial Times u. a., London 1998, ISBN 0-273-62861-5.

WernerW. Catrina WernerW., ABB. Die verratene Vision., Zürich: Orell Füssli, 2003, ISBN 3-280-06004-4, OCLC 249157151.

Linki zewnętrzne

Oficjalna strona internetowa ABB Ltd