Abassi – Perska Moneta i Miara Masy
Abassi (pers. عباسی), znany również jako Abbaz, to srebrna moneta perska oraz jednostka masy o wadze 360 gramów, używana w Persji aż do początku XX wieku.
Moneta ta została wprowadzona przez szacha Persji Abbasa I z dynastii Safawidów w roku 1620. Na początku ważyła 7,7 g, jednak od połowy XVIII wieku jej waga zaczęła się zmniejszać.
W perskim systemie monetarnym abbaz miał wartość 2 mahmudi, co odpowiadało 4 szahi, 10 bisti, 40 kazbeków oraz 200 dinarów. Moneta ta była również bita w różnych nominałach, takich jak 1,5; 2; 2,5; 4 oraz 5 abbazów.
W okresie od 1762 do 1833 abbazy były bita w Gruzji, która znajdowała się pod perskim wpływem. Po roku 1804, kiedy Gruzja została podbita przez Rosję, abbazy produkowano z napisami w języku gruzińskim i rosyjskim oraz nominałami w abbazach i kopiejkach/rublach (podobnie jak w Polsce po powstaniu listopadowym, gdzie monety miały napisy i nominały w języku polskim i rosyjskim). W tym czasie gruziński abbaz miał wartość 20 kopiejek.
Po utworzeniu w połowie XVIII wieku niezależnego od Persji państwa na obszarze dzisiejszego Afganistanu, abbazy były tam bity aż do roku 1925.
Przypisy