Abaloparatyd
Abaloparatyd (łac. abaloparatidum) to złożony związek chemiczny, który jest rekombinowanym ludzkim peptydem podobnym do parathormonu. Działa jako agonista receptora PTH1 i znajduje zastosowanie w terapii osteoporozy.
Mechanizm działania
Abaloparatyd jest analogiem parathormonu PTHrP(1-34), który stymuluje receptor PTH1, co prowadzi do aktywacji szlaku sygnałowego cyklicznego adenozyno-3′,5′-monofosforanu (cAMP). Działanie to ma charakter anaboliczny, co przekłada się na wzrost gęstości mineralnej kości (BMD) oraz zwiększenie zawartości mineralnej (BMC), a tym samym podnosi wytrzymałość kości na złamania.
Zastosowanie
Preparat jest stosowany w leczeniu osteoporozy u kobiet po menopauzie, które mają wysokie ryzyko złamań.
Warto zaznaczyć, że abaloparatyd nie jest zatwierdzony do obrotu w Polsce od 2020 roku.
Działania niepożądane
Do potencjalnych działań niepożądanych abaloparatydu należą: hipotonia ortostatyczna, zawroty głowy, kołatanie serca, tachykardia, nudności, hiperkalcemia, hiperkalciuria oraz kamica nerkowa.
W przypadku osób z podwyższonym ryzykiem, abaloparatyd zwiększa ryzyko wystąpienia kostniakomięsaka, zwłaszcza u pacjentów z chorobą Pageta, wyższą aktywnością fosfatazy alkalicznej w osoczu, nowotworami kości, przerzutami nowotworowymi do kości, dziedzicznymi schorzeniami predysponującymi do kostniakomięsaka oraz tymi, które przeszły radioterapię obejmującą kości.
Dawkowanie
Abaloparatyd powinien być podawany raz dziennie poprzez wstrzyknięcie podskórne w dawce 80 mg. W trakcie terapii pacjentki powinny przyjmować również wapń oraz witaminę D, jeśli ich codzienne spożycie w diecie jest niewystarczające.
Łączny czas leczenia nie powinien przekraczać 2 lat.