Abakan (ros. Aбaкaн) to miasto w Federacji Rosyjskiej, które pełni rolę stolicy Chakasji; znajduje się u ujścia rzeki Abakan do Jeniseju.
Historia
Miasto zostało założone w 1929 roku na bazie rozwijającej się osady Ust’-Abakansk, co było efektem uruchomienia linii kolejowej. Wchłonęło także Ostróg Abakański, który powstał w 1675 roku. Przed 1991 rokiem Abakan był stolicą Chakaskiego Obwodu Autonomicznego.
W 1960 roku uruchomiono Południowosyberyjską Magistralę Kolejową, która prowadziła z Abakan do Nowokuźniecka, a następnie do Barnauł, Akmolińska i Magnitogorska.
Aktualnie Abakan stanowi centrum wydobycia węgla kamiennego oraz rud żelaza; rozwinięty jest tu przemysł maszynowy (w tym fabryka wagonów i kontenerów, huta aluminium), budowlany, drzewny, spożywczy i obuwniczy. Warto zwrócić uwagę na zabytkową zabudowę z XVIII wieku w centrum miasta.
Demografia
Gospodarka
W Abakanie rozwinęły się różnorodne branże, w tym przemysł kolejowy, spożywczy, materiałów budowlanych, włókienniczy oraz obuwniczy.
Transport
W mieście działa system trolejbusowy.
Abakan posiada międzynarodowy port lotniczy, który ma znaczenie federalne.
W mieście znajduje się również port rzeczny.
Nauka i oświata
W Abakanie znajduje się Chakaski Uniwersytet Państwowy oraz kilka szkół półwyższych.
Pałac w Abakanie
Podczas budowy drogi w pobliżu miasta w 1940 roku odkryto fragmenty glinianych dachówek. Przeprowadzone badania archeologiczne doprowadziły do odkrycia pozostałości pałacu w stylu starochińskim o wymiarach 45 na 35 metrów. W centralnej części znajdowała się kwadratowa komnata, a wzdłuż ścian północnej i południowej rozmieszczone były po 6 komnat w amfiladzie. Odkryto również kanały w podłodze, wyłożone kamiennymi płytkami, które służyły do rozprowadzania gorącego powietrza z pieca umieszczonego w południowo-zachodniej komnacie.
Wojsko
W Abakanie znajdują się następujące jednostki wojskowe:
- 5 Samodzielna Brygada Kolejowa, Jednostka Wojskowa nr 01662;
- Jednostka Wojskowa nr 31965;
- 514 Pułk Rakietowy, Jednostka Wojskowa nr 10804.