Abaj – miasto w Kazachstanie
Abaj (kaz. Абай) to miejscowość położona w Kazachstanie, w obwodzie karagandyjskim, na Pogórzu Kazachskim, w rejonie Karagandyjskiego Zagłębia Węglowego, na południowy zachód od Karagandy. W mieście rozwinęły się przemysły: spożywczy, drzewny oraz materiałów budowlanych. W Abaju prowadzi się wydobycie węgla kamiennego i wapienia. Znajduje się tutaj również Kragandzka Elektrownia Cieplna. Do połowy XX wieku w tym miejscu panował jedynie step. Dopiero w 1949 roku, wraz z rozpoczęciem zagospodarowania złóż węgla, powstała osada Churubaj-Nura (Чурубай-Нура) (Szerubajnura). Miasto zostało zbudowane przez więźniów obozów pracy. Początkowo byli oni transportowani codziennie z obozów zlokalizowanych w wioskach Karabas i Dolinka. Następnie, gdy ukończono pierwsze baraki, osadzono w nich więźniów wraz z ich strażnikami i oficerami.
Nadanie praw miejskich
W 1961 roku osiedlu nadano prawa miejskie oraz obecną nazwę, dla uczczenia kazachskiego poety i działacza oświatowego Abaja Kunanbajewa. Od 2002 roku Abaj jest siedzibą władz rejonu Abaj.
Ludność
W 2021 roku liczba mieszkańców wynosiła 28 638.
Znane osoby
W Abaju urodził się kazachski bokser, złoty medalista Letnich Igrzysk Olimpijskich w Londynie w 2012 roku – Seryk Säpijew.
== Przypisy ==