Aasivissuit–Nipisat

Aasivissuit–Nipisat

Aasivissuit–Nipisat to obszary łowieckie Innuitów, zlokalizowane za północnym kołem podbiegunowym w centralnej części zachodniej Grenlandii. Ten kulturowy krajobraz został w 2018 roku wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Położenie

Powierzchnia terenu wynosi 417 800 ha i znajduje się w całości za północnym kołem podbiegunowym w gminie Qeqqata. Pas o długości około 235 km i szerokości 20 km rozciąga się od morza na zachodzie aż po lądolód na wschodzie, od Nipisat do Aasivissuit w pobliżu czapy lodowej. Granice obszaru wpisanego na listę UNESCO pokrywają się z naturalnymi granicami, przebiegając środkiem fiordów, jezior i dróg wodnych.

Opis

Aasivissuit–Nipisat obejmuje tereny łowieckie Innuitów, na których odkryto dowody obecności ludzi przez 4200 lat. Na tym obszarze znajdują się pozostałości osad z domami z torfu, groby, dawne szlaki, duże schroniska zimowe oraz dowody polowań na karibu, w tym historyczne obozy myśliwskie i stanowiska archeologiczne kultur innuickich, takich jak kultura Thule (1250–1700).

Na wyspie Nipisat znajduje się jedna z najlepiej zbadanych osad innuickich, datowana na 4000 lat, a także pozostałości kolonialne z lat 1700–1900. W Aasivissuit zlokalizowany jest letni oboz myśliwski, przeznaczony do polowań na karibu.

Tereny łowieckie Aasivissuit–Nipisat są wykorzystywane również współcześnie.

Przypisy