Aaron Polliack (ur. 12 stycznia 1939 w Kapsztadzie) to izraelski profesor medycyny, specjalizujący się w hematologii, który pełni funkcję kierownika kliniki białaczek i chłoniaków na Uniwersytecie Hadassah w Jerozolimie.
Życiorys
Urodził się w Kapsztadzie, w Południowej Afryce, gdzie również zrealizował swoje studia medyczne na lokalnym uniwersytecie. Jego rodzina wywodzi się z Doksicy, w pobliżu Wilna, skąd jego rodzice wyemigrowali w 1929 roku. W latach sześćdziesiątych XX wieku Aaron Polliack osiedlił się w Izraelu. Początkowo pracował w Szpitalu Tel-Hashomer w Tel Awiwie. W 1965 roku przeniósł się do Jerozolimy i rozpoczął pracę w Klinice Hematologii Uniwersytetu Hadassah, gdzie w 1978 roku uzyskał tytuł profesora, a w 1981 roku objął stanowisko kierownika tej kliniki. Profesor Aaron Polliack jest uznawanym na całym świecie hematologiem oraz wybitnym specjalistą w dziedzinie biologii i kliniki białaczek oraz chłoniaków. Badania, które prowadził lub które były realizowane pod jego kierunkiem, przyczyniły się do lepszego zrozumienia patogenezy tych chorób, zwłaszcza w obszarze diagnostyki i terapii. Jest założycielem oraz redaktorem naczelnym międzynarodowego czasopisma Leukemia and Lymphoma oraz autorem wielu monografii dotyczących hematologii onkologicznej. Pełnił również rolę redaktora serii monografii pt. Lymphoma and Leukemia Reviews oraz Advances in Hematology/Oncology, publikowanych w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Jako autor lub współautor opublikował ponad 250 prac naukowych, które ukazały się w renomowanych czasopismach hematologicznych, takich jak Nature, American Journal of Hematology, Blood, British Journal of Haematology, Cancer, Leukemia Research i wielu innych. Należy do najbardziej rozpoznawalnych i cenionych hematologów na świecie. Wśród jego najważniejszych osiągnięć naukowych znajduje się identyfikacja różnych anomalii genetycznych związanych z rozwojem białaczek, co zmieniło sposób postrzegania biologii tych chorób i umożliwiło wprowadzenie nowych leków do terapii. Dodatkowo, wniósł znaczący wkład w tworzenie międzynarodowych standardów diagnostyki i leczenia nowotworów układu krwiotwórczego, w szczególności przewlekłej białaczki limfatycznej oraz białaczki włochato-komórkowej. Szczególnie wyróżnia się w opracowywaniu metod diagnostycznych dla białaczek i chłoniaków, wykorzystując mikroskop elektronowy i cytometrię.
Profesor Polliack był zapraszany przez wiele instytucji naukowych i klinik jako profesor wizytujący, m.in. gościł w Instytucie Karolinska, Hammersmith Hospital, Instytucie Sloan Kettering w Nowym Jorku oraz na uniwersytetach w Leeds, Kapsztadzie, Toronto i innych. Organizował i przewodniczył komitetom naukowym podczas zjazdów, kongresów i konferencji. Oprócz intensywnej pracy naukowej i publicystycznej pełnił wiele ról na Uniwersytecie w Jerozolimie, m.in. w latach 1979–1981 był dziekanem Wydziału Lekarskiego. Przez trzy lata pełnił funkcję Prezydenta Izraelskiego Towarzystwa Hematologów. Jest również rzecznikiem pojednania izraelsko-palestyńskiego, wspierając rozwój opieki medycznej na terenach Autonomii Palestyńskiej.
W 2002 roku otrzymał tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Na podstawie notatki wydanej podczas ceremonii nadania tytułu doktora honoris causa.
Linki zewnętrzne
Strona Hadassah: hadassah.org.il. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-08-07)].
Życiorys: cybra.lodz.pl. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-06-30)].