Aaron Klug
Aaron Klug (ur. 11 sierpnia 1926 w Pozelwie, zm. 20 listopada 2018 w Cambridge) był brytyjskim chemikiem oraz biofizykiem, który otrzymał Nobla w dziedzinie chemii w 1982 roku za rozwój techniki krystalograficznej mikroskopii elektronowej oraz analizę struktury kompleksów białek i kwasów nukleinowych, w tym ustalenie budowy wielu białek i wirusów.
Życiorys
Urodził się w litewskiej miejscowości Pozelwa w rodzinie żydowskiej. W wieku dwóch lat wyemigrował z rodzicami do Południowej Afryki.
Od 1962 roku pełnił funkcję profesora na Uniwersytecie Cambridge, a także pracował w Laboratorium Biologii Molekularnej Medical Research Council w Cambridge. W 1969 roku został członkiem The Royal Society oraz Amerykańskiej Akademii Umiejętności w Bostonie i innych organizacji naukowych.
Jego badania koncentrowały się na krystalografii i mikroskopii elektronowej. Rozwinął metody elektronograficzne do badania kształtu biomolekuł, w tym białka oddechowego bezkręgowców – hemoglobiny oraz ustalił strukturę przestrzenną różnych białek, wirusów helikalnych, sferycznych i nukleosomów. Zajmował się również badaniami struktur przestrzennych. Za swoje osiągnięcia w tej dziedzinie otrzymał Nagrodę Nobla w 1982 roku. Był także laureatem Medalu Copleya.
Przypisy
Bibliografia
- Nagrody Nobla, [w:] Leksykon PWN, Beata B. Tarnowska (red.), Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2001, ISBN 83-01-13393-7, OCLC 830213964. Brak numerów stron w książce.
- Aaron Klug. Autobiography, [w:] Nobel Prize in Chemistry [online], The Nobel Foundation [zarchiwizowane z adresu 2008-09-06] (ang.).