Aalst – Miasto w Belgii
Aalst (fr. Alost) to miejscowość położona w północno-zachodniej Belgii, w Regionie Flamandzkim, w prowincji Flandria Wschodnia, w okręgu Aalst. Znajduje się nad rzeką Dender, między Brukselą a Gandawą.
Miasto odgrywa istotną rolę w przemyśle włókienniczym oraz maszynowym (produkcja maszyn włókienniczych). Ponadto, rozwinięty jest przemysł chemiczny oraz skórzano-obuwniczy. Aalst słynie z handlu chmielem (w okolicy znajdują się rozległe plantacje) oraz kwiatami. Miasto jest także popularnym celem turystycznym.
Historia
W XVIII wieku Aalst pełniło funkcję stolicy Flandrii. Na koniec XIX wieku miasto miało 26 tysięcy mieszkańców i stało się jedną z kluczowych twierdz Belgii. W wrześniu 1914 miała miejsce bitwa belgijsko-niemiecka, w której Niemcy ponieśli znaczne straty w okolicy Aalst.
W 1927 roku liczba mieszkańców wynosiła 36,8 tysiąca, a miasto było znaczącym centrum przemysłu tkackiego (np. produkcja płótna bielonego i koronek) oraz garbarskiego. W 1959 roku liczba mieszkańców wzrosła do 45 tysięcy, a przemysł włókienniczy i zakłady tytoniowe wciąż się rozwijały. W regionie kontynuowano uprawę chmielu na dużych plantacjach.
Pierwsza wzmianka o Aalst pochodzi z IX wieku, kiedy to miasto było określane jako villa Alost i należało do opactwa w Lobbes. W średniowieczu, dzięki strategicznemu położeniu na skrzyżowaniu drogi z Brugii do Kolonii oraz rzeki Dender, Aalst zyskało na znaczeniu. W XI wieku miasto zostało przeniesione z Brabancji do księstwa Flandrii, co pozwoliło mu zachować pewną niezależność od Świętego Cesarstwa Rzymskiego. Powiązania z Brabancją można dostrzec w biało-czerwonym herbie miasta, odzwierciedlającym kolory Lotaryngii.
Budowa ratusza rozpoczęła się w połowie XII wieku i jest to najstarszy istniejący ratusz w Belgii. Z tego okresu przetrwało również kilka manuskryptów. Niestety, ratusz i miasto zostały niemal całkowicie zniszczone przez pożar w 1360 roku, jednak szybko je odbudowano, a nowy, gotycki beffroi wzniesiono w XV wieku. Ten okres przyniósł Aalst dobrobyt, a gildia tkaczy osiągała najwyższe dochody. W tym czasie jeden z mieszkańców, Dirk Martens, stał się pierwszym drukarzem w Niderlandach Południowych, otwierając w 1473 roku drukarnię, która wydawała m.in. dzieła Krzysztofa Kolumba. Później Martens został profesorem na Katolickim Uniwersytecie w Leuven.
Aalst doświadczyło trudności podczas wojny osiemdziesięcioletniej (1568–1648) i zostało wciągnięte w konflikt przez Francję w 1667 roku, pozostając pod jej okupacją aż do XVIII wieku, co objęło całą południową Flandrię. Gospodarka oparta na włókiennictwie rozwijała się pod rządami Francuzów, jednak w XIX wieku nastąpił kryzys społeczny spowodowany rewolucją przemysłową. W XX wieku miasto było okupowane przez Niemców w trakcie obu wojen światowych.
Podział administracyjny
W skład Aalst wchodzi osiem dzielnic (deelgemeente):
- Baardegem
- Erembodegem
- Gijzegem
- Herdersem
- Hofstade
- Meldert
- Moorsel
- Nieuwerkerken
Zabytki
- Ratusz z XIII–XVI wieku, obecnie muzeum
- Beffroi (XV w.), część ratusza, z carillonem składającym się z 52 dzwonów, wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO
- Gotycka kolegiata pw. św. Marcina (Sint-Martinus) z XV–XVI wieku, zawierająca obraz Rubensa oraz tabernakulum z 1605 roku z rzeźbami Hiëronymusa Duquesnoya Starszego
- Rzeźnia z XVII wieku
- Posąg Dirka Martensa (1446–1534), pierwszego drukarza w Niderlandach Południowych
- Kościół pw. św. Józefa (Sint-Jozef) z XVIII wieku
Dodatkową atrakcją turystyczną jest doroczny orszaki karnawałowy. W 2010 roku karnawał w Aalst został wpisany na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO.
W Aalst znajduje się również niedokończona gotycka kolegiata pw. św. Marcina (Sint-Martinus), której budowa rozpoczęła się w 1480 roku. W obiekcie tym można zobaczyć obraz Rubensa oraz tabernakulum z 1605 roku z rzeźbami autorstwa Hiëronymusa Duquesnoya Starszego, a sklepienie kolegiaty zdobią malowidła.
Współpraca
Miasto Aalst ma również miejscowości partnerskie:
- Gabrowo, Bułgaria
- Worcester, Południowa Afryka
Kolej
W Aalst znajduje się stacja kolejowa Aalst.