Aach (Badenia-Wirtembergia)

Aach

Aach to miasto znajdujące się w Niemczech, w kraju związkowym Badenia-Wirtembergia, w rejencji Fryburg, w regionie Hochrhein-Bodensee, w powiecie Konstancja, w obrębie wspólnoty administracyjnej Engen. Miasto leży w odległości około 14 km od granicy ze Szwajcarią oraz w pobliżu Jeziora Bodeńskiego.

Historia

Najwcześniejsze wzmianki o Aach sięgają roku 1100. Do 1150 roku miejscowość była znana pod nazwą Oppidum Ach in Hegovia. Aach otrzymało prawa miejskie w 1283 roku z rąk Rudolfa I Habsburga. Przez następne stulecia miasto należało do Austrii Przedniej (Vorderösterreich). W 1499 roku w pobliżu Aach miała miejsce jedna z bitew w trakcie wojny austriacko-szwajcarskiej. 25 lat później, w 1525 roku, Aach stało się miejscem konfliktu w czasie wojny chłopskiej, kiedy to miejscowi arystokraci, uciekając przed powstańcami, schronili się w mieście, które następnie zostało zajęte przez zbuntowanych chłopów. Powstanie zostało jednak stłumione już we wrześniu tego samego roku.

25 marca 1799 roku pod Aach miała miejsce bitwa, w której brały udział Francja i Austria w ramach wojen napoleońskich. W 1805 roku, po klęsce III koalicji antyfrancuskiej, w skład której wchodziła Austria, Aach zostało przyłączone do Badenii, a w 1871 roku miasto weszło w skład Cesarstwa Niemieckiego.

Po zakończeniu II wojny światowej Aach znalazło się w Niemczech Zachodnich i stało się częścią nowo utworzonego kraju związkowego – Badenia-Wirtembergia.

Zabytki

  • renesansowy ratusz
  • kościół parafialny św. Mikołaja (St. Nikolai) z 1150 roku, z późniejszymi elementami barokowymi
  • średniowieczne bramy miejskie
  • ruiny średniowiecznej baszty

Źródła

W okolicy Aach znajdują się źródła, które uznawane są za jedne z najbardziej obfitych w Niemczech. Woda w tych źródłach pochodzi z Dunaju, który częściowo wsiąka w podłoże, a następnie płynie jako wody podskórne, aby ostatecznie wypłynąć na powierzchnię. Te źródła są źródłem rzeki Radolfzeller Aach, która wpada do Jeziora Bodeńskiego.

Linki zewnętrzne