A-Z Dziennik Obywatelski
A-Z Dziennik Obywatelski to dziennik informacyjny, który był wydawany w Rzeszowie od 4 kwietnia 1990 roku do 30 lipca 1993 roku.
Gazeta ta obejmowała zasięg obszaru obecnego województwa podkarpackiego, obejmując wówczas województwa: tarnobrzeskie, krośnieńskie, przemyskie i rzeszowskie. W sumie ukazało się 836 numerów, a także trzy numery sygnalne oznaczone cyframi rzymskimi (w styczniu 1990 roku). Redakcja znajdowała się w Rzeszowie, a oddziały mieściły się w Krośnie, Przemyślu, Stalowej Woli i Tarnobrzegu.
Był to regionalny dziennik o charakterze ogólnoinformacyjnym. Średni tygodniowy nakład wynosił 20 tysięcy egzemplarzy, a weekendowy osiągał 40 tysięcy. Gazeta miała objętość od 8 do 16 kolumn w formacie A3 i była drukowana w dwóch kolorach.
„A-Z” był pierwszym w historii Rzeszowa niezależnym dziennikiem, który przełamał monopol prasy PZPR, powstałym w wyniku zmian ustrojowych w Polsce w 1989 roku. Za jego założenie odpowiedzialna była grupa osób związana z Komitetem Obywatelskim „Solidarność” w Rzeszowie: Tomasz Paulukiewicz (inicjator powstania gazety), Marek Wójcik, Jarosław A. Szczepański, Kazimierz Ferenc oraz Andrzej Paulukiewicz.
Pierwszy zespół redakcyjny składał się z dziennikarzy czasopisma Dwukropek oraz prasy wydawanej przez NSZZ „Solidarność”, zarówno przed, jak i po wprowadzeniu stanu wojennego.
Redaktorami naczelnymi gazety byli: Jarosław A. Szczepański (od 1 stycznia 1990 roku do 24 kwietnia 1991 roku) oraz Andrzej Potocki (od 25 kwietnia 1991 roku do 30 lipca 1993 roku).
W całym okresie funkcjonowania „A-Z” dyrektorem wydawnictwa był Tomasz Paulukiewicz.
Bibliografia
- Tomasz Paulukiewicz: „Wolne myśli, wolne słowa” (w) Pokolenie’80. Rzeszów: 2012. ISBN 978-83-7629-359-2. Brak numerów stron w książce.
- Roczniki „A-Z Dziennik Obywatelski” w zasobach Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie.