A. Schütz & Co.

A. Schütz & Co. – wytwórnia fortepianów i pianin w Brzegu (niem. Brieg)

Historia

Wytwórnia została założona w 1870 roku przez Antona Schütza. W 1874 roku przeniesiono zakład do Brzegu, gdzie stworzono nową fabrykę, a jej współwłaścicielami zostali Klose i Scholz. Po konfliktach z partnerami, w 1885 roku Schütz zbudował kolejny zakład również w Brzegu.

Na dzień 9 stycznia 1893 roku firma (spółka jawna, OHG) została rozwiązana, a jej jedynym właścicielem stał się Anton Schütz, który kontynuował działalność pod dotychczasową nazwą. W 1900 roku jako właścicielka figurowała wdowa po założycielu, a prokurentem był zięć Schütza – Albert Ciossek. Od 1903 roku właścicielami zostali spadkobiercy Antona Schütza. W tym samym czasie firma rozpoczęła również handel pianinami i fisharmoniami. Od 10 marca 1906 roku istniała filia fabryki w Gliwicach, a na przełomie 1909/1910 roku przy firmie M. Zur w Bytomiu powstał magazyn fabryczny. W zakładzie funkcjonował także skład fortepianów, pianin i fisharmonii, a produkowano również klawiatury. Na wystawie przemysłowo-rzemieślniczej we Wrocławiu w 1881 roku zaprezentowano dwa pianina, a w 1892 roku na wystawie w Świdnicy – dwa pianina i klawiaturę, za które wytwórnia otrzymała brązowy medal.

Fabryka funkcjonowała do II wojny światowej, a po wojnie przez krótki czas w Lubece, prawdopodobnie już tylko jako skład fortepianów.

Zarekwirowane przez celników pianino z wytwórni A. Schütz & Co. zostało przekazane do Zamku w Brzegu.

Przypisy

Bibliografia

K. Rottermund, Budownictwo fortepianów na Śląsku do 1945 roku