A-Schule
A-Schule to dwie znaczące szkoły szpiegowskie, które zostały utworzone przez SS w czasie II wojny światowej: A-Schule West (Szkoła Zachód) znajdująca się w pobliżu Hagi w Holandii oraz Schule Ost (Szkoła Wschód) w Belgradzie w Jugosławii. A-Schule West została założona w jesieni 1942 roku i była kierowana przez holenderską SS, Koos Sprey, w rezydencji Catshuis w Sorghvliet Park. Nawiązania do tej szkoły miał Otto Skorzeny, a wśród jej absolwentów był m.in. Fawzi el-Kutub.
W A-Schule uczono szpiegów podstaw rzemiosła wywiadowczego, takich jak: kod Morse’a, obsługa radia, zakładanie ładunków wybuchowych, jazda motocyklem, a także posługiwanie się bronią i strzelanie z różnych typów pistoletów oburęcznie w przypadku kontuzji. Szkolenie odbywało się w niewielkich grupach pięcio- lub sześcioosobowych, w zależności od rodzaju zadań, jakie mieli wykonywać przyszli agenci. Jak w wielu innych instytucjach edukacyjnych III Rzeszy, szczególną uwagę zwracano na wychowanie fizyczne oraz nazistowską indoktrynację polityczną.
Czas spędzony przez uczestników w A-Schule (którą mogli opuszczać jedynie w towarzystwie personelu) wynosił od kilku tygodni do kilku miesięcy. W czasie II wojny światowej funkcjonowało tam również kilka innych szkół szpiegowskich o mniejszym znaczeniu, po ukończeniu których przeszkoleni funkcjonariusze, agenci itp. byli kierowani do pracy w Głównym Urzędzie Bezpieczeństwa Rzeszy oraz w podległych mu instytucjach: Tajnej Policji Politycznej Gestapo, wywiadzie, kontrwywiadzie oraz w służbie bezpieczeństwa SS, znanej jako Sicherheitsdienst (SD).
Przypisy
Linki zewnętrzne
Bibliografia
Norman N. Polmar, Spy Book: the encyclopedia of espionage, Thomas B. Allen, 1st ed, New York: Random House, 1997, ISBN 0-679-42514-4, OCLC 35243519. Brak numerów stron w książce.