Jakszyk, Fripp & Collins: A Scarcity of Miracles (A King Crimson ProjeKct) to album studyjny, który powstał z współpracy trzech muzyków King Crimson: Jakko Jakszyka, Roberta Frippa oraz Mela Collinsa. W nagraniach wzięli również udział gościnnie Tony Levin oraz Gavin Harrison, także znani z King Crimson. Album został wydany 30 maja 2011 roku przez Discipline Global Mobile w formie CD z dodatkowym DVD, na którym znajdują się miksy utworów w różnych standardach. Oprócz tego, dostępna była także wersja wyłącznie na CD oraz na LP.
Historia albumu
W lutym 2009 roku miało miejsce pierwsze spotkanie Roberta Frippa i Jakko Jakszyka, które zapoczątkowało sesje gitarowych improwizacji. Nikt z nich nie przypuszczał, że ich współpraca zaowocuje pełnowymiarowym albumem. W miarę rozwijania się materiału, projekt nabrał szerszego wymiaru i skali. Do zespołu dołączył saksofonista Mel Collins, były członek King Crimson, co wzbogaciło utwory o nowe kolory i tekstury. W późniejszym etapie, skład uzupełnili basista Tony Levin oraz perkusista Gavin Harrison, obaj byli członkowie King Crimson od 2008 roku, którzy nagrali swoje partie w swoich studiach. Zespół postanowił przyjąć nazwę: Jakszyk, Fripp & Collins, ponieważ Levin i Harrison dołączyli do projektu w późniejszym czasie. Fripp zdecydował się wydać A Scarcity of Miracles nie jako King Crimson, lecz jako ProjeKct, termin, który wprowadził, aby określić różne projekty podejmowane przez członków zespołu na przestrzeni lat od czasów THRAK. W sieci napisał, że album „ma gen Crimson, ale nie jest całkiem KC”.
Lista utworów
Lista według Discogs:
Dodatki DVD-Audio zawierające ten sam zestaw utworów w różnych standardach:
- MLP Lossless 5.1 Surround Sound Mix
- DTS 5.1 Digital Surround Sound Mix
- MLP Lossless Stereo (24/96)
- PCM Stereo 2.0 (24/48)
Miksy alternatywne z 2 dodatkowymi utworami:
Dodatek DVD-Video:
Do albumu dołączono 12-stronicową książeczkę.
Muzycy
- Robert Fripp – gitara, soundscapes
- Mel Collins – saksofon altowy, flet
- Jakko Jakszyk – gitara, śpiew, guzheng, instrumenty klawiszowe
- Tony Levin – gitara basowa, Chapman stick
- Gavin Harrison – perkusja, instrumenty perkusyjne
Pozostałe informacje
- kompozytorzy – Jakszyk, Collins, Fripp
- produkcja, miksowanie – Jakko Jakszyk, Robert Fripp
- inżynierowie – Chris Porter, Trev Wilkins, Jakko Jakszyk, David Singleton
- reżyseria, edycja wideo – Jon Wilkins
- obraz na okładce – „Christian Children, Marching, Singing” autorstwa P.J. Crook
Odbiór
Opinie krytyków
Roman Walczak z ArtRock.pl stwierdził: „Album już od pierwszej minuty hipnotyzuje i natychmiast wciąga w niesamowite, senne zakamarki. Jest tu wszystko, co powinno być, z jednoczesnym wrażeniem, że każdy element tego „wszystko” jest na swoim miejscu.”
John Kelman z magazynu All About Jazz ocenił, że „wyrafinowany wokal Jakszyka, miękkie granie i intrygujące teksty piosenek, ostre linie Frippa oraz orkiestrowe pejzaże dźwiękowe i strzeliste melodie Collinsa sprawiają, że jest to najlepsza płyta grupowa – czy to Crimson, czy nie – jaka wyszła z obozu Frippa od prawie 30 lat”, przyznając albumowi maksymalną ocenę – 5 gwiazdek.
Robert Trusiak z miesięcznika Magazyn Gitarzysta zauważył, że „jeśli ktoś uznaje nagrania King Crimson za zbyt skomplikowane czy mało przystępne, to muzyka obecna w A Scarcity of Miracles może się im spodobać. Przy każdym kolejnym przesłuchaniu odkrywa się nowe, wcześniej niedostrzeżone perełki”, oceniając wydawnictwo na 9 punktów (na 10).
Ron Kozar z redakcji PopMatters stwierdził, że „jeśli A Scarcity of Miracles zapowiada kolejny twórczy zwrot King Crimson i Frippa, to słuchacze mogą oczekiwać kolejnej wariacji lub dwóch na temat jazzu/ambientu, dopóki Fripp i Crimson nie znajdą innego niedocenionego zakątka muzycznego spektrum do spenetrowania.”
Przypisy