Profesjonalna futbołna grupa (2006/2007)
To 83. edycja najwyższej klasy rozgrywkowej w piłce nożnej w Bułgarii. W rywalizacji uczestniczyło 16 drużyn, a tytuł mistrza obroniła ekipa Lewski Sofia.
Rozgrywki
Zespoły
W sezonie 2006–2007 w walce o tytuł mistrza Bułgarii uczestniczyły następujące drużyny:
M – obrońca tytułu mistrzowskiego P – obrońca Pucharu Bułgarii Beniaminków I ligi oznaczono kursywą
tabela po rundzie jesiennej
Stan na koniec roku 2006
Wyniki
Po zakończeniu 1. kolejki meczu Czernomorec Burgas/Sofia – Lewski Sofia, BFS przyznał drużynie gości walkower 3:0, a gospodarzy ukarał odjęciem trzech punktów. Powodem tej decyzji było zgłoszenie przez działaczy Czernomorca nieuprawnionych piłkarzy.
Wydarzenia
Tuż przed startem 1. kolejki klub Conegliano German zmienił nazwę na Czernomorec Burgas/Sofia. Decyzja ta była podyktowana tym, że prezes Conegliano jest również właścicielem klubu Czernomorec Burgas, który gra w III lidze i ma dłuższe tradycje piłkarskie. Nie przeszkodziło to w tym, że w nazwie nowego zespołu znajdują się dwa miasta z różnych krańców Bułgarii. Czernomorec Burgas/Sofia, podobnie jak Conegliano, ma siedzibę na obrzeżach stolicy kraju, a mecze rozgrywa na Stadionie Narodowym, nie posiadając własnego obiektu.
Zmiany trenerów
Na kilka dni przed rozpoczęciem ligi, Aleksandra Borisowa na stanowisku trenera Czernomorca Burgas/Sofia zastąpił Mołdawianin Nikołaj Mandriczenko.
Po czwartej kolejce, władze Wichrenu Sandanski rozwiązały kontrakt z Petyrem Żekowem, który był tymczasowym trenerem przez miesiąc. Jego następcą został Macedończyk Gjoko Hadżiewski.
W tym samym okresie, po czwartej kolejce, z powodu słabych wyników, z pozycji trenera Łokomotiwu Płowdiw został zwolniony Ajan Sadakow, a jego miejsce zajął Iwan Marinow.
24 października, po przegranym 0:1 meczu z Łokomotiwem Płowdiw, zespół Rodopy Smoljan rozstał się z trenerem Pawełem Panowem, którego zastąpił Wojn Wojnow.
Na koniec grudnia, z funkcji trenera Slawii Sofia zrezygnował Serb Ratko Dostanić, który przeszedł do OFK Beograd. Jego miejsce zajął były szkoleniowiec Slawii Aljosza Andonow.
Po zakończeniu rundy jesiennej z klubów odeszli lub zostali zwolnieni: Gjoko Hadżiewski z Wichrenu Sandanski oraz Stevica Kuzmanovski z Belasicy Petricz. Hadżiewskiego zastąpił Filip Filipow, a Kuzmanovskiego Goran Sukrija z Bośni.
W marcu 2007 roku, niedługo po wznowieniu rozgrywek po przerwie zimowej, miały miejsce dwie zmiany trenerów: Mirosława Mironowa na stanowisku trenera Spartaka Warna zastąpił Nedełczo Matuszew, a w CSKA Sofia na miejsce zwolnionego Płamena Markowa przyszedł były selekcjoner reprezentacji Bułgarii Stojczo Mładenow.
23 marca Eduard Eranosjan zastąpił Iliana Iliewa na stanowisku trenera Beroe Stara Zagora.
Nedełczo Matuszew pracował tylko miesiąc w Spartaku; w kwietniu jego miejsce zajął były piłkarz tego klubu oraz Lewskiego Gesza Iwanow.
Statystyki
Pierwsza bramka nowego sezonu została zdobyta 4 sierpnia 2006 (1. kolejka) w 29. minucie meczu Liteks – Spartak. Autorem gola był Milivoje Novaković, zawodnik Liteksu.
Mecz, w którym padła największa liczba bramek (10), miał miejsce:
Lewski – Czernomorec, rozegrany 3 marca 2007 (16. kolejka), zakończony wynikiem 10:0.
Najczęściej występującym wynikiem meczu był rezultat 1:0. Takim wynikiem zakończyło się 27 z 120 rozegranych meczów (22,5%) w ramach 15 kolejek rundy jesiennej. Rekordowe były 8. i 11. kolejka, gdy wynik 1:0 padł w 4 meczach (50%). Najwięcej meczów z tym wynikiem miały drużyny Rilskiego: 6 z 15 rozegranych spotkań (40%), co stanowi 22,2% wszystkich meczów zakończonych wynikiem 1:0 w tej rundzie.
Najwięcej bramek padło w meczach z udziałem Lecha. W 15 spotkaniach tej drużyny kibice obejrzeli 50 goli (średnio 3,333 bramki na mecz).
Najmniej bramek padło w meczach Dyskobolii. W 15 spotkaniach kibice zobaczyli 32 gole (średnio 2,13 bramki na mecz).
Drużyną, która najdłużej nie straciła bramki, był Lewski, którego bramkarz nie został pokonany przez 11 kolejek (1. – 11.).
Najdłużej bez zdobytej bramki pozostawały drużyny Spartak, Czerno More oraz Czernomorec, które zdobyły pierwszego gola dopiero w trzeciej kolejce sezonu.
Liderami Grupy A w sezonie 2006-2007 były drużyny:
- Lewski: 1. – 2. kolejka
- CSKA: 3. – 5. kolejka
- Lewski: od 6. kolejki
Najdłuższa seria zwycięstw (7) należała do Lewskiego (4. – 10. kolejka).
Najdłuższe serie remisów (po 3) zanotowały drużyny:
- Slawii (2. – 4. kolejka)
- Liteksu (13. – 15. kolejka).
Najdłuższe serie porażek (7) miały miejsce w Czernomorec (1. – 7. oraz 9. – 15. kolejka).
Najdłużej niepokonaną drużyną była Lewski (15 kolejek z rzędu, 1. – 15. kolejka).
Najdłużej bez zwycięstwa pozostawał Czernomorec, który nie wygrał żadnego meczu w rundzie jesiennej.
2. kolejka spotkań, która odbyła się w dniach 22-24 września 2006, była kolejką z największą liczbą bramek. W 8 rozegranych meczach padło 33 gole (średnio 4,125 bramki na mecz).
8. kolejka, rozegrana w dniach 30 września – 1 października 2006, była kolejką z najmniejszą liczbą zdobytych bramek. W 8 meczach padło tylko 13 goli (średnio 1,625 bramki na mecz).
Pierwszym zwolnionym trenerem sezonu został Aleksander Borisow, który został odsunięty od prowadzenia Czernomorca tuż przed rozpoczęciem pierwszej kolejki.
Stan po 15. kolejce na zakończenie rundy jesiennej (26 listopada 2006)