A-League
A-League to najwyższe rozgrywki piłkarskie w Australii, które są organizowane i zarządzane przez Football Federation Australia. Liga została stworzona w 2004 roku i obecnie bierze w niej udział 11 drużyn z Australii oraz 1 z Nowej Zelandii. Głównym sponsorem rozgrywek jest koncern Hyundai Motor Company, co sprawia, że oficjalna nazwa ligi to Hyundai A-League.
Historia
Przed powstaniem A-League, w latach 1977-2004 funkcjonowała liga narodowa National Soccer League (NSL). W ostatnich sezonach NSL borykała się z kryzysem, a wiele klubów miało problemy finansowe. Największym wyzwaniem była jednak słaba organizacja ligi. Umowa z telewizją Seven Network spowodowała, że NSL zniknęła z ekranów telewizyjnych, co doprowadziło do braku sponsorów i ostatecznego upadku ligi. W październiku 2003 roku Football Federation Australia (FFA) ogłosiła plany stworzenia nowych rozgrywek krajowych, a prace nad nową formułą prowadził Frank Lőwy, który był także jednym z pionierów NSL. Liczba drużyn została zmniejszona z 13 do 8. Do lipca 2004 roku wpłynęło 12 wniosków o uczestnictwo w A-League (w tym trzy z Melbourne, pomimo że tylko jedno miejsce przypadało na każde miasto). W listopadzie 2004 roku wybrane zostały cztery kluby, które miały występować w nowym sezonie: Adelaide United, Newcastle Jets, Perth Glory oraz New Zealand Knights FC (obecnie nieistniejący, powstały jako Football Kingz Football Club). W tym samym czasie podpisano umowę z Hyundai Motor Company na sponsorowanie ligi oraz umowę telewizyjną z Fox Sports.
Na promocję ligi przeznaczono 3 mln AUD, a kampania reklamowa była głównie emitowana na kanałach sportowych. W pierwszym sezonie (2005/06) na stadionach A-League zasiadło prawie milion kibiców. W sezonie 2009/10 liczba drużyn wzrosła do 10. Od sezonu 2010/11 do rozgrywek dołączył drugi zespół z Melbourne – Melbourne Heart FC.
W dniu 13 grudnia 2018 roku zarząd FFA ogłosił rozszerzenie ligi o dwa nowe kluby: Western Melbourne Group oraz Macarthur South West United FC. Klub Western Melbourne dołączy do rozgrywek od sezonu 2019/2020, natomiast Macarthur South West United FC od sezonu 2020/2021.
Forma rozgrywek
Sezon zasadniczy
Regularne rozgrywki ligowe zaczynają się w październiku i trwają do kwietnia lub maja. Liga składa się z 27 kolejek, podczas których drużyny spotykają się ze sobą trzy razy. Jeśli drużyna dwa razy w danym sezonie gra u siebie z przeciwnikiem, w następnym sezonie sytuacja zostaje odwrócona. Zespół z największą liczbą punktów zajmuje najwyższe miejsce. W przypadku równej liczby punktów, drużyny są klasyfikowane według następujących kryteriów:
- najwyższa różnica bramek
- liczba zdobytych bramek
- liczba punktów zdobytych w meczach między zainteresowanymi drużynami
- różnica bramek w meczach tych drużyn
- liczba bramek zdobytych w meczach tych drużyn
- najniższa liczba czerwonych kartek
- najniższa liczba żółtych kartek
- rzut monetą (ang. toss of a coin)
W przeciwieństwie do europejskich lig, w A-League nie ma systemu degradacji i awansu do innych lig.
Seria finałowa
Do serii finałowej awansuje 6 najlepszych drużyn sezonu zasadniczego. Zespoły, które zajęły miejsca od 3 do 6 rozpoczynają rywalizację od rundy eliminacyjnej. Drużyny z miejsc 1 i 2 startują od fazy półfinałowej, gdzie zmierzą się z zwycięzcami rundy eliminacyjnej. Zespoły, które wygrają swoje mecze w półfinałach awansują do Grand Final.
Składy i wynagrodzenia
Każda drużyna musi mieć minimalnie 20 zawodników, a maksymalnie 23. Kluby mają limit wynagrodzeń do 2,35 mln AUD na cały zespół, z wyjątkiem tzw. marquee player. Gwiazdy drużyn (marquee players) otrzymują wyższe wynagrodzenie, które nie wlicza się w pułap płac (na przykład Dwight Yorke w sezonie inauguracyjnym grał dla Sydney FC). Od sezonu 2008-09 drużyny mogą również płacić wyższe wynagrodzenie tzw. junior marquee, czyli graczowi poniżej 23. roku życia, który może otrzymać do 150 tys. AUD, co nie wchodzi w pułap wynagrodzeń. W każdym zespole musi być co najmniej trzech graczy poniżej 20. roku życia. Dodatkowo, maksymalnie 5 zawodników może pochodzić z zagranicy, a kluby mogą mieć także dodatkowego gracza z Azjatyckiej Federacji Piłki Nożnej.
Kluby (2022/2023)
Legenda do mapy:
- kluby występujące w rozgrywkach;
- kluby, które dołączą do rozgrywek;
- kluby wycofane z rozgrywek.
Triumfatorzy rozgrywek A-League
Sędziowie
Mecze A-League w sezonie 2022/23 są sędziowane przez arbitrów z Australii i Iranu. Poniżej znajduje się lista głównych arbitrów:
Australia
- Adam Kersey
- Jonathan Barreiro
- Alex King
- Kurt Ams
- Daniel Elder
- Ben Abraham
- Shaun Evans
- Jack Morgan
- Tim Danaskos
- Chris Beath (FIFA)
- Lachlan Keevers
- Stephen Lucas
- Casey Reibelt (FIFA)
Iran
- Alireza Faghani (FIFA)
Telewizja
Hyundai A-League jest stosunkowo niewielką ligą międzynarodową, z ograniczoną emisją w porównaniu do dużych europejskich lig (jak Premier League czy Serie A). W krajach, w których transmitowane są mecze A-League, często mieszka wielu imigrantów z Australii.
- Australia – Fox Sports (mecze na żywo i skróty)
- Nowa Zelandia – SKY Sport (mecze na żywo i skróty)
- Stany Zjednoczone – Fox Soccer Channel (jeden mecz i skróty)
- Hongkong – Cable TV Hong Kong (jeden mecz na tydzień i skróty)
- Kanada – Fox Sports World (skróty)
- Wielka Brytania – Sky Sports (skróty oraz seria finałowa i Grand Final na żywo)
A-League jest bardziej dostępna dla międzynarodowej publiczności dzięki stronie The-Afc.tv, która na żywo relacjonuje mecze. Strona ta współpracuje z AFC, prezentując na żywo mecze lig oraz turniejów azjatyckich.
Zobacz też
- National Soccer League
- A-League National Youth League
- W-League