A. Le Coq (wym. [aˑleˈkokː]) to estoński browar, który został założony w 1807 roku przez Alberta Le Coqa w Londynie. Obecnie korzysta z browaru znajdującego się w Tartu. W 1997 roku zakład został nabyty przez fińską firmę Olvi.
Browar produkuje różnorodne napoje, w tym piwa, cydry, napoje typu long drink, napoje bezalkoholowe i inne. Najbardziej rozpoznawalnym produktem jest piwo A. Le Coq Premium, które według badań AC Nielsen z września 2008 roku było najczęściej wybieranym piwem w Estonii. Stadion Lilleküla w Tallinnie obecnie nosi nazwę A. Le Coq Arena.
Mottem firmy jest hasło Asi on maitses, co w estońskim oznacza „Chodzi o smak”. W celach reklamowych rockowy zespół Smilers stworzył utwór o tym samym tytule.
W lutym 2013 roku firma zawarła pięcioletnią umowę z Eesti Jalgpalli Liit, która dotyczy sponsorowania estońskiej ligi piłkarskiej.
Historia
A. Le Coq w Tartu jest bezpośrednim następcą najstarszego estońskiego browaru, a jego korzenie sięgają browarów B. J. Hessego (1800) oraz J. R. Schramma (1826). Z czasem, w wyniku połączenia tych browarów, powstało dużej wielkości przedsiębiorstwo Tivoli Ltd., które w 1913 roku przyjęło nazwę A. Le Coq Ltd.
Firma A. Le Coq & Co. zajmująca się produkcją napojów została założona w Prusach w 1807 roku przez rodzinę Le Coq, pochodzącą z Francji. W latach 20. XIX wieku Albert L. J. Le Coq przeniósł się do Londynu, aby handlować winem domowym. Wkrótce zaczął butelkować i eksportować rosyjski imperialny stout pod własnym nazwiskiem. To ciemne piwo górnej fermentacji było zamawiane w dużych londyńskich browarach, gdzie dostosowywano je do gustów rosyjskiego rynku. Na początku lat 80. XIX wieku firma została przejęta przez rodzinę Sillem.
Wysokie cła nakładane przez Rosję oraz rosnąca liczba fałszerstw uznanej marki skłoniły do przekształcenia w 1904 roku A. Le Coq & Co. (Russia) Ltd. w prywatną spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, a także do przeniesienia w 1906 roku siedziby i rozlewni z Londynu do Petersburga. W 1912 roku firma uzyskała tytuł królewskiego dostawcy. Właściciele przez długi czas poszukiwali odpowiedniego browaru w Rosji, aby produkować imperialny stout. Ostatecznie w 1912 roku wybór padł na browar Tivoli Ltd. w Tartu, który do dziś jest głównym zakładem A. Le Coq.
W 1941 roku zakład został znacjonalizowany, a nazwa przedsiębiorstwa zmieniona na Tartu Õlletehas (Browar Tartu). Dopiero w 1997 roku, po wykupieniu przez fińską spółkę Olvi, przywrócono nazwę A. Le Coq.
Produkty
A. Le Coq to najstarszy browar w Estonii i największy producent napojów w kraju. Firma oferuje dziesięć rodzajów napojów: wody, syropy, soki, napoje owocowe, napoje bezalkoholowe, napoje energetyzujące, napoje izotoniczne oraz napoje alkoholowe trzech kategorii: piwo, cydr i napoje long drink na bazie ginu.
Marki oferowane przez przedsiębiorstwo to:
- piwo A. Le Coq
- piwo Saaremaa Tuulik
- cydr Fizz
- sok Aura
- napój energetyzujący Dynami:t
- napoje izotoniczne Arctic
- napoje bezalkoholowe
- woda Värska
Największą grupą produktów są piwa, które w przeważającej części są produkowane pod marką A. Le Coq. Marka Aura obejmuje napoje bezalkoholowe, takie jak wody stołowe, soki oraz napoje owocowe (Aura Active). Jednym z najbardziej rozpoznawalnych produktów poza Estonią jest seria Fizz, w skład której wchodzą różnorodne cydry. Dwa najpopularniejsze napoje to Limonaad (lemoniada) oraz tradycyjny Kelluke – marki znane w Estonii od lat 60. Przedsiębiorstwo prowadzi intensywny eksport, głównie do Finlandii, Szwecji, Wielkiej Brytanii, Łotwy i Litwy. Główne produkty eksportowe to piwa, cydr, napoje long drink oraz soki.
Przypisy
Bibliografia
Andres Sepp: Õllelinn Tartu. Pühendatud A. Le Coq’i 200. sünnipäevale. Tartu: A. Le Coq, 2007. ISBN 978-9949-15-121-9. Brak numerów stron w książce
Our drinks. A. Le Coq. [dostęp 2012-03-21]. (ang.).