A Greek–English Lexicon

A Greek–English Lexicon

A Greek–English Lexicon, znany również jako Liddell & Scott, Liddell–Scott–Jones lub LSJ (pol. Leksykon grecko-angielski), to słownik opublikowany przez Oxford University Press. Redaktorami tego dzieła byli Henry George Liddell, Robert Scott, Henry Stuart Jones oraz Roderick McKenzie. Leksykon ten zyskał uznanie jako standard w dziedzinie greki starożytnej i często porównywany jest do Słownika łacińskiego Lewisa i Shorta (A Latin Dictionary), który również został wydany przez Oxford University Press.

Historia

Prace nad tym leksykonem rozpoczęły się w XIX wieku. Zgodnie z wprowadzeniem autorstwa Stuarta Jonesa do dziewiątego wydania z 1925 roku, pomysł stworzenia leksykonu wysunął wydawca oksfordzki, David Alphonso Talboys. Niestety, zmarł on przed publikacją pierwszego wydania, które miało miejsce w 1843 roku dzięki oksfordzkiemu Clarendon Press. Kolejne edycje ukazywały się w latach: 1845, 1849, 1855, 1861 oraz 1869. Pierwszym redaktorem LSJ był Henry George Liddell, duchowny w Christ Church w Oksfordzie, a także ojciec Alice Liddell, znanej z powieści Alicja w krainie czarów autorstwa Lewisa Carrolla. Ósme wydanie leksykonu w 1897 roku było ostatnim, które powstało za jego życia.

Aktualnie dostępne jest dziewiąte, poprawione wydanie. W jego tworzeniu wykorzystano materiały z słownika Handwörterbuch der griechischen Sprache, opracowanego przez niemieckiego leksykografa Franza Passowa (pierwsze wydanie miało miejsce w 1819 roku, a czwarte w 1831 roku), który z kolei opierał się na Kritisches griechisch-deutsches Handwörterbuch autorstwa Johanna Gottloba Schneidera.

Wydania książkowe leksykonu bywają określane jako „mały”, „średni” i „duży Liddell” (The Little Liddell, The Middle Liddell, The Big Liddell), a także „wielki Scott” (The Great Scott).

Linki zewnętrzne

Leksykon grecko-angielski, Henry George Liddell i Robert Scott; Clarendon Press, Oxford, UK. 1940. Wersja elektroniczna Perseusz. Wydanie dziewiąte: 1996, ISBN 0-19-864226-1.

Wersja elektroniczna Perseusz.