A Dictionary of the English Language
A Dictionary of the English Language to słownik języka angielskiego stworzony przez Samuela Johnsona, który został opublikowany w 1755 roku. Pełny tytuł dzieła brzmi: A Dictionary of the English language in which the words are deduced from their originals, and illustrated in their different significations by examples from the best writers: to which are prefixed, a history of the language, and an English grammar. Praca ta została wydana w dwóch tomach.
Słownik
Słownik zawiera około 40 tysięcy haseł, które Johnson opracowywał przez 7 lat. Każde hasło jest wzbogacone o przykłady literackie, z wyjątkiem pisarzy współczesnych autorowi. Ortografia zastosowana przez Johnsona znacząco przyczyniła się do ujednolicenia ortografii angielskiej. Wśród najczęściej cytowanych pisarzy w jego dziele znajdują się William Szekspir, John Milton oraz John Dryden.
W we wstępie do części alfabetycznej swojego dzieła, Johnson opisuje metodologię, jaką zastosował w słowniku:
Wstęp do słownika zawiera zwięzłą historię języka, w której znajdują się obszerne fragmenty dzieł pisarzy z wcześniejszych epok, oraz część gramatyczną napisaną pod wpływem dzieła Johna Wallisa, obejmującą również sekcję poświęconą ortografii i prozodii. Wstęp, często publikowany osobno, stanowi pionierski opis metody leksykograficznej.
Definicje
Oto przykłady definicji Johnsona:
- Excise – a hateful tax levied upon commodities, and adjudged not only by the common judges of property, but wretches hired by those to whom excise is paid (akcyza – nienawistny podatek nakładany na dobra, i zasądzany nie podług oceny własności, a przez nędzników, wynajętych przez tych, którym podatek ma być zapłacony)
- Oats – a grain which in England is generally given to horses, but in Scotland supports the people (owies – ziarno, które w Anglii daje się koniom, ale w Szkocji żywi się nim ludzi)
- Pension – an allowance made to anyone without the equivalent. In England is generally understood to mean pay for treason to his country (emerytura – świadczenie wypłacane każdemu bezzwrotnie. W Anglii jest rozumiane jako przyznawane za zdradę kraju)
Metodologia
Samuela Johnsona przy tworzeniu słownika kierował się jasno określonymi metodami:
- Większość definicji jest krótka i trzyma się przyjętych założeń.
- Johnson zwracał uwagę na różnorodność znaczeń słów; dla przykładu, dla słowa take zidentyfikował 124 różne znaczenia.
- Wiele haseł jest wzbogaconych o cytaty, których w całym dziele znajduje się 116 tysięcy. Wszystkie pochodzą od nieżyjących autorów.
- Johnson stosował źródła, nawet jeśli oceniały one ich wiarygodność jako niską.
- Każde słowo ma przypisaną kategorię gramatyczną oraz akcentowanie.
- W dziele wykazał się szczerością wobec czytelników.
- W słowniku znajdują się również terminy z różnych dziedzin życia, w tym z zakresu techniki.
Przypisy
Bibliografia
David Crystal: The Cambridge Encyclopedia of the English Language. Cambridge: Cambridge University Press, 1995. ISBN 0-521-40179-8.