954

Wydarzenia

Według miejsca

Europa

Rozpoczęło się powstanie Słowian połabskich przeciwko Ottonowi I, które zostało stłumione przez króla niemieckiego w 955 roku.

Wiosną, armia Księstwa Węgier pod dowództwem Bulcsú przekroczyła Ren, zakładając oboz w Wormacji, stolicy swojego sojusznika, Konrada Rudego, księcia Lotaryngii. Następnie Bulcsú ruszył na zachód, atakując wojska króla Ottona I, przekraczając rzeki Mozelę i Mozę.

Od 6 do 10 kwietnia – Węgrzy oblegali Cambrai, paląc jego przedmieścia, ale nie udało im się zdobyć miasta. Jeden z krewnych Bulcsú zginął z rąk obrońców, którzy odmówili wydania jego ciała Węgrom. W akcie zemsty, Węgrzy zamordowali wszystkich swoich jeńców.

Węgrzy ograbili regiony Hesbaye i Silva Carbonaria (dzisiejsza Belgia), niszcząc Katedrę Św. Lamberta w Hainaut oraz klasztor w Moorsel. Ich łupem padły również miasta Gembloux i Tournai.

Lato – Węgrzy przeprowadzili ataki na okolice Laon, Reims, Chalon, Metz i Gorze, po czym wrócili do Burgundii. W Prowansji toczyli walki z Maurami z muzułmańskiej enklawy Fraxinet.

10 września – Król Ludwik IV zmarł w wyniku wypadku podczas polowania (blisko swojego pałacu w Corbeny). Jego następcą został 13-letni syn Lotar, pod opieką Hugona Wielkiego, hrabiego Paryża.

12 listopada – Koronacja Lotara w Opactwie Saint-Remi przez Artalda, arcybiskupa Reims, na króla zachodniofrankijskiego. Jego matka, królowa Gerberga Saska, mianuje Hugona Wielkiego regenta.

Zima – Na Sejmie Rzeszy w Auerstedt, zwołanym przez Ottona I, jego syn Ludolf (książę Szwabii) oraz Konrad Rudy poddają się władzy Ottona. Zostali pozbawieni księstw, jednak kilku szlachciców wciąż stawiało opór królowi.

Anglia

Król Eryk Krwawy Topór został zabity w Stainmore, co umożliwiło królowi Edredowi odzyskanie Skandynawskiego Yorku i zjednoczenie Nortumbrii z Królestwem Anglii. Osulf I z Bamburgh zyskał tytuł Ealdormana („hrabiego”) Nortumbrii.

Król Malcolm I zginął w bitwie z Normanami po 11 latach rządów. Jego następcą został Indulf, syn zmarłego króla Konstantyna II, jako władca Aly (Szkocja).

Według tematu

Religia

Książę Alberyk II, princeps i władca Rzymu, umarł po 22 latach panowania. Na łożu śmierci wyznaczył swoim następcą syna – Oktawiana.

Seborga (współczesna Liguria) stała się pod jurysdykcją mnichów Benedyktyńskich z opactwa Lerynu.

Urodzili się

Fujiwara no Yoshitaka, japoński poeta waka (zm. 974)

Ōnakatomi no Sukechika, japoński poeta waka (zm. 1038)

Otton I Szwabski, książę Szwabii i Bawarii (zm. 982)

Wang Yucheng, chiński urzędnik i poeta (zm. 1001)

data przybliżona

Malcolm II, król Albya (Szkocja) (zm. 1034)

Zmarli

25 stycznia – Aszot II, książę Tao-Klardżeti (Gruzja)

22 lutego – Guo Wei, cesarz z Późniejszej dynastii Zhou (ur. 904)

21 maja – Feng Dao, chiński książę i kanclerz (ur. 882)

10 września – Ludwik IV, król Państwa zachodniofrankijskiego

Abul-Aish Ahmad, sułtan z dynastii Idrysydów (Maroko)

Alberyk II, książę Rzymu (ur. 912)

Eryk Krwawy Topór, król Norwegii (ur. ok. 885)

Cellachán Caisil, władca prowincji Munster (Irlandia)

Fryderyk, arcybiskup (elektor) z Moguncji

Fujiwara no Onshi, cesarzowa Japonii (ur. 885)

Li (Dowager Zhaosheng), chińska cesarzowa Późniejszej dynastii Han

Liu Chong, założyciel Północnego Han (ur. ok. 895)

Malcolm I, król Alby (Szkocja)

Nuh ibn Nasr, emir z dynastii Samanidów

Przypisy