(951) Gaspra
Gaspra to jedna z mniejszych planetoid znajdujących się w pasie głównym, należąca do rodziny Flora.
Odkrycie
Planetoida ta została odkryta 30 lipca 1916 roku w Obserwatorium Simejiz, które znajduje się na górze Koszka na Krymie, przez rosyjskiego astronoma Grigorija Nieujmina. Jej nazwa pochodzi od ukraińskiego nadmorskiego uzdrowiska Haspra.
Orbita
Orbita Gaspry jest nachylona do płaszczyzny ekliptyki pod kątem 4,1°. Czas potrzebny na jeden pełny obieg wokół Słońca wynosi 3 lata i 102 dni, a średnia odległość, w jakiej krąży, to 2,21 au. Jej średnia prędkość orbitalna osiąga wartość około 19,88 km/s.
Właściwości fizyczne
Gaspra ma nieregularny kształt, a jej wymiary to 18,2 × 10,5 × 8,9 km. Albedo planetoidy wynosi 0,22, a jasność absolutna to 11,46m. Średnia temperatura na jej powierzchni wynosi około 181 K (maksymalnie 8 °C). Gaspra klasyfikowana jest jako typ S. Czas rotacji wynosi 7 godzin i 5 minut (0,293 dnia), a oś obrotu jest nachylona do płaszczyzny ekliptyki pod kątem 72°.
Na powierzchni planetoidy znajduje się cienka warstwa regolitu. Zidentyfikowano występowanie krzemianów, w tym oliwinu i piroksenu w proporcjach od 1:4 do 1:7. Powierzchnię pokrywają liczne małe kraterki, podczas gdy większe nie zostały dostrzeżone. Uważa się, że powierzchnia Gaspry jest stosunkowo młoda, mająca od 20 do 300 mln lat.
Badania bezpośrednie
29 października 1991 roku sonda kosmiczna Galileo przeleciała w odległości około 1600 km od Gaspry, wykonując 57 kolorowych zdjęć, które pokryły około 80% powierzchni planetoidy.
Lista tworów geologicznych na powierzchni Gaspry
Regiony na powierzchni Gaspry otrzymały nazwy na cześć astronomów związanych z tą planetoidą.
Kratery uderzeniowe na Gaspra mają nazwy pochodzące od znanych miejscowości uzdrowiskowych. Jeden z kraterów nazwano Krynicą, na cześć uzdrowiska w Polsce.