93 Samodzielna Brygada Zmechanizowana „Chołodnyj Jar”
93 Samodzielna Brygada Zmechanizowana „Chołodnyj Jar” (ukr. 93-тя окрема механізована бригада «Холодний Яр») to jednostka taktyczna Sił Zbrojnych Ukrainy.
Historia
Jednostka ta powstała 10 maja 1943 roku jako 93 Dywizja Strzelecka. W ramach 69 Armii wzięła udział w licznych działaniach bojowych, zaczynając od bitwy pod Kurskiem, przez operację charkowską, aż po wyzwolenie Donbasu i operację praską w 1945 roku. Za swoje osiągnięcia w wyzwalaniu Charkowa, Dywizja zyskała tytuł honorowy „Charkowska”. Wojnę zakończyła z tytułem „Gwardyjska” oraz dwoma Orderami Czerwonego Sztandaru, a także Orderami Suworowa i Kutuzowa.
Po zakończeniu wojny jednostka stacjonowała na Węgrzech, w miejscowości Kecskemét, w ramach Południowej Grupy Wojsk. W 1957 roku 93 Gwardyjską Dywizję Strzelecką przekształcono w 93 Gwardyjską Dywizję Zmechanizowaną, zachowując przy tym tytuły honorowe oraz odznaczenia.
W 1991 roku jednostka została przeniesiona do obwodu dniepropietrowskiego, do miejscowości Czerkaśke. Po rozpadzie ZSRR Dywizja weszła w skład Sił Zbrojnych Ukrainy.
W ramach SZ Ukrainy jednostka zajmowała się szkoleniem kadr do misji zagranicznych, szkoląc żołnierzy dla operacji w byłej Jugosławii, Iraku, a także w Sierra Leone, Libii i Libanie. Na początku lat 2000. 93 Dywizja została przekształcona w 93 Brygadę Zmechanizowaną. W 2015 roku, na mocy decyzji prezydenta Ukrainy Petro Poroszenki, straciła tytuł „Gwardyjska” oraz odznaczenia, pozostawiając jedynie tytuł „Charkowska”. 10 maja 2018 roku brygada otrzymała nową nazwę honorową „Chołodnyj Jar” oraz proporzec honorowy.
Udział w konflikcie na wschodzie Ukrainy
Brygada bierze udział w działaniach wojennych na wschodniej Ukrainie od 2014 roku, angażując się w walki o miejscowości takie jak: Sełydowe, Ukrajinśk, Karliwka, Netajłowo, Perwomajśke, Awdijiwka oraz Pisky. Pododdziały brygady uczestniczyły także w bitwie pod Iłowajskiem oraz w walkach o Debalcewo.
93 Samodzielna Brygada Zmechanizowana była jedną z pierwszych jednostek, które zajęły pozycje wokół Doniecka od strony lotniska. Wspólnie z Prawym Sektorem oraz 3 batalionem ukraińskiego Specnazu przez wiele miesięcy utrzymywały kontrolę nad lotniskiem. W grudniu 2014 roku żołnierze z 93 Brygady Zmechanizowanej otrzymali obuwie od polskiej armii, przekazane przez Tomasza Maciejczuka, wolontariusza fundacji Otwarty Dialog. Żołnierze 93 BZ oraz 95 Brygady Aeromobilnej zyskali przydomek „Cyborgi” za swoje zasługi w działaniach bojowych, nadany przez ukraińskie media.
Struktura organizacyjna (obecnie)
W skład brygady wchodzi również 20 samodzielny batalion piechoty zmotoryzowanej, dawniej znany jako 20 ochotniczy batalion obrony terytorialnej „Dniepropietrowsk”.
Dowódcy
- płk Ihor Boczarow (2001)
- płk Wołodymyr Karpenko (2010 – 2013)
- płk Ołeh Mikac (2013 – 2015)
- płk Władysław Kłoczkow (2015 – 2019)
- płk Dmytro Bryżynśkyj (2019 –)
Przypisy
Linki zewnętrzne
Wielka wędrówka brygad. Takiej operacji jeszcze na Ukrainie nie było