900 (trik)

„900” (dziewięćsetka) to ewolucja polegająca na wykonaniu dwóch i pół obrotu (900 stopni) wokół własnej osi.

Jazda na deskorolce

„900” stanowi ważny moment w historii jazdy na deskorolce. Po raz pierwszy ewolucję tę zrealizował poprawnie Tony Hawk w 1999 roku, co zaowocowało nadaniem jej nazwy „900” w kontekście tej dyscypliny sportowej.

Przed 1999

Wiele osób ma różne zdania na temat prób wykonania dziewięćsetek przed 1999 rokiem. Najpopularniejsza z tych teorii głosi, że Danny Way wykonał tę ewolucję w 1989 roku, co można zobaczyć w filmie Santa Cruz. Tony Hawk skomentował to stwierdzeniem:

Z uwagi na „nieoficjalny” charakter jazdy na deskorolce, trudno określić, jakie wymagania dotyczące lądowania są niezbędne do zaliczenia wykonania ewolucji.

Tony Hawk

Tony Hawk zrealizował ten manewr na zawodach X Games w 1999 roku po jedenastu nieudanych próbach. Choć czas regulaminowy się zakończył, został on przedłużony na dodatkowe próby. Inni skaterzy nie protestowali, co mogło być spowodowane jego dużą popularnością. Hawk dwukrotnie wylądował na deskorolce, jednak ta zsuwała mu się z nóg. W efekcie wygrał konkurs na najlepszą ewolucję.

Na kolejnych zawodach X Games Hawk ponownie wykonał ewolucję, tym razem w regulaminowym czasie.

Po 1999

Po Tony’m Hawku ewolucję tę zrealizowali jeszcze trzej skaterzy:

  • Giorgio Zattoni, który wykonał ją w kwietniu 2004 roku we Włoszech, bez udziału w zawodach
  • Sandro Dias, który zademonstrował ją w 2004 roku na zawodach X Games
  • Alex Perelson, który wykonał ewolucję w lipcu 2009 roku w Costa Mesa w Kalifornii (USA) podczas Maloof Money Cup

Późniejsze próby

Shaun White, profesjonalny skater oraz snowboardzista, próbował wykonać 1080° na zawodach Vert X Games w 2005 roku, jednak nie udało mu się to.

Natomiast Tom Schaar, 12-letni skater z USA, zrealizował obrót o 1080° 30 marca 2012 roku. Specjalną rampę do tego celu przygotował jego sponsor, firma Red Bull.

„900” a inne dyscypliny sportu

Obrót o 900° jest również wykonywany w innych dyscyplinach sportowych, takich jak snowboarding, BMX czy jazda na rolkach. W tych przypadkach ewolucja nie jest tak skomplikowana jak w jeździe na deskorolce, ponieważ osoby wykonujące tę sztukę mają sprzęt (sztywno) przypięty do nóg i nie muszą się martwić o jego utrzymanie na stopach.

Przypisy