Antiope
Antiope to planetoida podwójna, która znajduje się w pasie głównym i należy do rodziny Themis.
Odkrycie
Planetoida ta została odkryta 1 października 1866 roku w obserwatorium w Düsseldorfie przez Roberta Luthra. Jej nazwa pochodzi od Antiope, jednej z Amazonek w mitologii greckiej.
Orbita
Orbita Antiope jest nachylona do płaszczyzny ekliptyki pod kątem 2,22°. Na jeden pełny obieg wokół Słońca potrzebuje około 5 lat i 222 dni, poruszając się w średniej odległości 3,16 j.a. Średnia prędkość orbitalna wynosi około 16,66 km/s.
Właściwości fizyczne
Antiope jest planetoidą podwójną, składającą się z dwóch obiektów o niemal identycznych rozmiarach. Ich maksymalne średnice wynoszą 93 km i 89,4 km.
Albedo planetoidy jest niskie i wynosi 0,06, a jej jasność absolutna to 8,27m (dotyczy całego układu). Składniki Antiope są ciemne, ponieważ należą do planetoid węglowych typu C. Najwyższa temperatura na ich powierzchni osiąga −29 °C. Niska gęstość planetoidy (zaledwie o 25% większa od gęstości wody) sugeruje, że jest ona porowata i może zawierać nawet 30% pustych przestrzeni.
Podwójność asteroidy
Podwójność Antiope została potwierdzona 10 sierpnia 2000 roku przez zespół Williama J. Merline’a. Drugi składnik został tymczasowo oznaczony jako S/2000 (90) 1.
Obydwa składniki rotują wokół wspólnego środka masy, oddalone od siebie o 171 km. Okres obrotu wokół własnych osi oraz okres obiegu są najprawdopodobniej tożsame i wynoszą 16,5 godziny, co oznacza, że zawsze zwracają się do siebie tymi samymi stronami. Kształt składników przypomina to, co przewiduje teoria Roche’a dotycząca rotujących obiektów płynnych, które krążą wokół siebie. Mimo że Antiope jest ciałem stałym, obserwacje sugerują, że materiał, z którego się składa, jest słabo związany. Istnieje możliwość, że jedna większa planetoida została rozerwana na dwie części pod wpływem rotacji.
Zobacz też
- Lista planetoid 1–1000
- lista ponumerowanych planetoid
- lista planetoid z księżycami
- rodzina planetoidy Themis
Bibliografia
- (90) Antiope w bazie Jet Propulsion Laboratory
- (90) Antiope w bazie Minor Planet Center
- Informacje o układzie planetoidy (90) Antiope