8chan

8kun – Nowa Era Anonimowego Forum

8chan, od listopada 2019 roku znany jako 8kun, to wielojęzyczny, międzynarodowy imageboard, składający się z „tablic” (ang. boards) stworzonych przez użytkowników.

Serwis zdobył zarówno pozytywne, jak i negatywne opinie ze względu na swoje podejście do wolności słowa. Usuwa treści jedynie w przypadku naruszenia prawa federalnego Stanów Zjednoczonych, co w praktyce oznacza usuwanie głównie pornografii dziecięcej.

Charakterystyka

W przeciwieństwie do 4chana, użytkownicy 8kun mają możliwość zakładania własnych tablic. Każda z nich jest moderowana przez jej twórcę, przy minimalnej ingerencji ze strony innych administratorów.

Platforma ta wyróżnia się anonimowością użytkowników oraz niskim stopniem moderacji treści. Na stronie można znaleźć różnorodne materiały, od tych dotyczących muzyki, filmów, sportu i technologii, po treści związane z ruchem alt-right, neonazizmem, białą supremacją, teoriami spiskowymi (takimi jak Pizzagate i QAnon) oraz manifesty masowych morderców.

Frederick Brennan, twórca serwisu, uważa, że powstanie 8chana było odpowiedzią na rosnącą inwigilację i spadek wolności słowa w Internecie. Brennan, który nie zgadza się z ograniczeniami nałożonymi na 4chan, opisuje 8chan jako przyjazną wolności słowa alternatywę. Witryna umożliwia np. tzw. „raids” (najazdy na inne organizacje) oraz doxing.

8kun przyciąga około 500 tysięcy odwiedzających miesięcznie.

Historia

8chan został stworzony w październiku 2013 roku przez programistę-samouka Fredricka Brennana, znanego jako „Hotwheels”. Początkowo strona miała niewielką społeczność, ale zyskała popularność w 2014 roku, kiedy to na 4chanie zakazano dyskusji na temat Gamergate – kontrowersji związanej z etyką w dziennikarstwie growym oraz kwestiami kobiet i feminizmu w branży gier wideo. Osoby związane z Gamergate, które dopuszczały się doxxingu oraz gróźb śmierci i gwałtu, przeniosły się na 8chana. To wydarzenie miało kluczowe znaczenie dla powstania ruchu alt-right. Brennan próbował uruchomić zbiórkę crowdfundingową na Patreon, aby utrzymać stronę, jednak została ona zablokowana, ponieważ uznano, że 8chan narusza regulamin Patreona. Brennan był administratorem 8chana do 2016 roku.

W dniu zamachów na meczety w Christchurch, na platformie 8chan pojawił się wpis, w którym sprawca strzelaniny, Brenton Tarrant, zapowiedział atak: „Well lads, it’s time to stop shitposting and time to make a real life effort post.” Wpis spotkał się z mieszanymi reakcjami użytkowników.

Zablokowanie strony

12 sierpnia 2015 roku adres 8ch.net został tymczasowo usunięty z wyników wyszukiwania Google z powodu „podejrzenia naruszania praw dzieci” (ang. suspected child abuse content).

4 sierpnia 2019 roku, dostęp do 8ch.net został zablokowany, gdy dostawca usług internetowych Voxility zaprzestał hostingu strony. Była to odpowiedź na serię zamachów w 2019 roku (w meczetach w Christchurch – 15 marca, w synagodze w Poway – 27 kwietnia oraz w supermarkecie w El Paso – 3 sierpnia), których sprawcy publikowali swoje skrajnie prawicowe manifesty na 8chan. Administracja strony została oskarżona o brak reakcji na te zjawiska. Współpracę z serwisem zakończyła również firma Cloudflare, która zapewniała ochronę przed atakami DDoS, a jej przedstawiciel, Matthew Prince, określił 8chan jako „kloakę nienawiści”.

Powrót do życia

Po trzech miesiącach nieaktywności, 8chan wznowił działalność w listopadzie 2019 roku, zmieniając nazwę na 8kun. W związku z zablokowaniem, przeniósł się do dark webu – ukrytej części internetu, dostępnej za pomocą specjalnych przeglądarek, chociaż pod nowym adresem można go również znaleźć w clearnecie (czyli w powszechnie dostępnym Internecie, gdzie strony są indeksowane przez wyszukiwarki jak Google, Bing, Yahoo! Search). 8kun był wykorzystywany przez uczestników szturmu na Kapitol Stanów Zjednoczonych z 6 stycznia 2021 roku, co doprowadziło do wezwania właściciela strony, Jima Watkinsa, do złożenia zeznań przed Komisją specjalną Izby Reprezentantów w związku z atakiem z 6 stycznia.

Przypisy