838

Według miejsca

Cesarstwo Bizantyjskie

22 lipca – Wydarzenia podczas Bitwy pod Dazimon: Kalif Al-Mutasim rozpoczyna dużą ekspedycję odwetową przeciwko Cesarstwu Bizantyńskiemu, koncentrując się na dwóch kluczowych bizantyjskich miastach fortecznych w centralnej Anatolii, czyli Ancyra oraz Amorium. Mobilizuje imponującą armię liczącą 80 000 żołnierzy w Tarsus, dzieląc ją na dwie główne grupy. Siły północne, dowodzone przez generała Al-Afshina, atakują armeński temat z regionu Melitene, łącząc się z wojskami emira miasta, Umara al-Aqty. Natomiast główne siły południowe, pod dowództwem Al-Mutasima, przechodzą przez Bramę Cylicyjską do Kapadocji. Cesarz Teofil atakuje Abbasydów, w wyniku czego ginie 3000 ludzi, jednak później ponosi znaczną porażkę w wyniku kontrataku 10 000 tureckich łuczników konnych. Teofil wraz z jego strażnikami zostają otoczeni, a ich ucieczka jest ledwie możliwa.

sierpień – Oblężenie Amorium: Abbasydzi oblegają bizantyjskie miasto forteczne Amorium, które według współczesnego geografa Ibn Khordadbeha jest otoczone przez 44 wieże. Obie strony, zarówno oblegający, jak i obrońcy, dysponują wieloma machinami oblężniczymi, a przez kilka dni prowadzą wzajemne ataki. Jednak muzułmański więzień udaje się uciec do Al-Mu’tasima, dostarczając informacji o znacznie uszkodzonym miejscu w murze, spowodowanym ulewymi deszczami. Abbasydzi kierują swoje ataki na ten odcinek i po dwóch dniach udaje im się przełamać mury miasta. Po dwóch tygodniach nieustannych ataków bizantyjscy obrońcy składają broń. Miasto zostaje splądrowane, a 70 000 mieszkańców zostaje wymordowanych, pozostali zaś sprzedani jako niewolnicy.

Europa

13 listopada lub 13 grudnia – Król Pepin Akwitański umiera po 21 latach rządów. Cesarz Ludwik Pobożny wyznacza swojego najmłodszego syna, Karola Łysego, jako swojego następcę. Niemniej jednak, akwitańska szlachta wybiera nowym władcą Franków syna zmarłego króla – Pepina II.

26 grudnia – W Holandii w wyniku powodzi spowodowanej przez sztorm na Morzu Północnym ginie około 2400 osób.

Wielka Brytania

Bitwa pod Hingston Down: Sasi zachodni, dowodzeni przez króla Egberta, odnoszą zwycięstwo nad połączonymi siłami Kornwalijczyków i duńskich wikingów w Hingston Down w Kornwalii.

Król Fedelmid mac Crimthainn z Munster zaprasza króla Nialla Caille’a mac Áeda z Uí Néill na spotkanie w Cluain-Conaire-Tommain.

Przybliżona data – Kamień Przeznaczenia, podłużny blok czerwonego piaskowca, zostaje umieszczony w pałacu w Scone podczas koronacji pierwszego monarchy Szkocji.

Kalifat Abbasydów

Odkryto spisek, na czele którego stoi generał 'Ujayf ibn 'Anbasa, mający na celu zamordowanie Al-Mutasima w trakcie jego kampanii, a także umieszczenie jego siostrzeńca Al-Abbasa ibn al-Ma’muna na tronie. W wyniku tego dochodzi do masowych czystek w armii, które umacniają pozycję ludów tureckich żołnierzy-niewolników (Ghilman) w abbasydzkim establishmentcie wojskowym.

Babak Khorramdin, irański przywódca wojskowy, zostaje stracony na rozkaz al-Mu’tasima.

Powstanie Jezydów przeciwko Abbasydom (przybliżona data).

Według tematu

Religia

Najstarsza znana wzmianka o mieście Rheine nad Ems (współczesne Niemcy).

Chazarowie przechodzą na judaizm (przybliżona data).

Urodzili się

Æthelswith, królowa anglosaska, córka Ethelwulfa (przybliżona data) (zm. 888)

Fujiwara no Takafuji, japoński szlachcic (zm. 900)

Ubaydallah ibn Abdallah, muzułmański gubernator (przybliżona data) (zm. 913)

Zmarli

6 listopada – Li Yong, książę z dynastii Tang.

Al-Abbas ibn al-Ma’mun, muzułmański książę i generał.

Babak Khorramdin, irański przywódca powstania churramitów przeciwko kalifatowi Abbasydów (ur. 795 lub 798).

Bran mac Fáeláin, król Leinster (Irlandia).

Eadhun, biskup Winchesteru.

Pepin I Akwitański, król Akwitania (ur. 797).

Ratimir, książę Dolnej Panonii.

’Ujayf ibn 'Anbasa, muzułmański generał.

Willerich, biskup Bremy.

Zijadat Allah I, muzułmański emir.

Data przybliżona:

Bonifacy II, margrabia Toskanii.

Fryderyk z Utrechtu, fryzyjski biskup (ur. ok. 780).

Ralpaczen, król Tybetu (ur. ok. 802).

Przypisy