83. ceremonia wręczenia Oscarów

83. ceremonia wręczenia Oscarów za rok 2010, organizowana przez Amerykańską Akademię Sztuki i Wiedzy Filmowej, miała miejsce 27 lutego 2011 roku w Kodak Theatre w Hollywood. Transmisję w USA zapewniła stacja ABC Network.

O nominacje do nagród starało się 248 filmów z różnych zakątków świata. Lista nominowanych została ogłoszona 25 stycznia 2011 roku o 5:30 czasu lokalnego (14:30 czasu polskiego) przez prezydenta Akademii Toma Sheraka oraz jego towarzyszkę Mo’Nique, zwyciężczynię Oscara z poprzedniego roku.

29 listopada 2010 roku ogłoszono, że 83. ceremonię poprowadzą aktorzy James Franco i Anne Hathaway.

Wśród osób wręczających nagrody znaleźli się m.in. Halle Berry, Jeff Bridges, Sandra Bullock, Marisa Tomei, Oprah Winfrey, Hugh Jackman oraz Robert Downey Jr..

== Nominacje ==

=== Filmy ===

Największą liczbę nominacji w 83. ceremonii zdobył film Jak zostać królem, w reżyserii Toma Hoopera, który ubiegał się o dwanaście nagród. Prawdziwe męstwo braci Coen otrzymało dziesięć nominacji, a po osiem nominacji zdobyły dwa filmy: The Social Network w reżyserii Davida Finchera oraz Incepcja, wyreżyserowana przez Christophera Nolana.

83. ceremonia była drugą, w której przyznano dziesięć nominacji w kategorii najlepszy film, od momentu wprowadzenia tej zmiany przez Akademię Filmową w czerwcu 2009 roku (wcześniej przyznawano pięć nominacji). O nagrodę w tej kategorii rywalizowały następujące filmy: 127 godzin Danny’ego Boyle’a, Czarny łabędź Darrena Aronofskiego, Do szpiku kości Debry Granik, Incepcja Christophera Nolana, Fighter Davida O. Russella, Jak zostać królem Toma Hoopera, Prawdziwe męstwo Joela i Ethana Coenów, Wszystko w porządku Lisy Cholodenko, The Social Network Davida Finchera oraz Toy Story 3 Bradleya Raymonda i Lee Unkticha.

Podobna sytuacja miała miejsce rok wcześniej, kiedy to film Odlot był nominowany zarówno w kategorii najlepszy film, jak i najlepszy pełnometrażowy film animowany. Toy Story 3 to trzeci film animowany, który otrzymał nominację w kategorii najlepszy film. W 1992 roku nominację tę zdobył również film Piękna i Bestia. O nagrodę w tej kategorii obok Toy Story 3 ubiegały się także filmy Jak wytresować smoka oraz Iluzjonista.

W kategorii filmu nieanglojęzycznego nie było polskiego kandydata – film Wszystko, co kocham Jacka Borcucha odpadł w preselekcjach. Nominacje w tej kategorii zdobyły natomiast pięć innych filmów: meksykański Biutiful Alejandra Gonzáleza Iñárritu, grecki Kieł Jorgosa Lantimosa, duński W lepszym świecie Susanne Bier (który zdobył również Złoty Glob dla najlepszego filmu zagranicznego), kanadyjskie Pogorzelisko Denisa Villeneuve’a oraz algierski Ponad prawem Rachida Bouchareba.

=== Artyści ===

Szóstą nominację do Oscara zdobył Jeff Bridges. Zeszłoroczny zwycięzca w kategorii najlepszy aktor pierwszoplanowy za film Szalone serce uzyskał nominację w tej samej kategorii za rolę w Prawdziwe męstwo. Film ten jest remakiem tytułowego obrazu z 1969 roku, w którym główną rolę zagrał John Wayne, który otrzymał Oscara za swoją kreację. Drugą nominację do Oscara zdobył Colin Firth, który wystąpił w biograficznym Jak zostać królem. Firth był nominowany w tej kategorii również w poprzednim roku za rolę w filmie Samotny mężczyzna, lecz przegrał z Bridgesem. Javier Bardem zdobył swoją trzecią nominację za główną rolę w filmie Biutiful. Jest on już laureatem Oscara dla najlepszego aktora drugoplanowego za rolę w filmie To nie jest kraj dla starych ludzi z 2007 roku. Ostatnie miejsca w nominacjach zajmują Jesse Eisenberg za The Social Network (jego pierwsza nominacja) oraz James Franco, który jako gospodarz ceremonii otrzymał swoją pierwszą nominację za rolę w filmie 127 godzin.

W kategorii najlepszy aktor drugoplanowy nominację zdobył Geoffrey Rush, laureat Oscara w tej samej kategorii za rolę w filmie Blask w 1996 roku. Rush został nominowany za rolę w Jak zostać królem. Drugą nominację zdobył Jeremy Renner za film Miasto złodziei, który był nominowany w ubiegłym roku w kategorii najlepszy aktor pierwszoplanowy za rolę w dramacie The Hurt Locker. W pułapce wojny. Pełną piątkę nominowanych uzupełniają Christian Bale za Fighter, John Hawkes za Do szpiku kości oraz Mark Ruffalo za Wszystko w porządku. Dla całej trójki jest to pierwsza nominacja do Oscara.

Trzecią nominację do Oscara w kategorii najlepsza aktorka pierwszoplanowa zdobyła Annette Bening, która była już czterokrotnie nominowana (trzy razy za role pierwszoplanowe i raz za drugoplanową), ale nigdy nie zdobyła nagrody (dwa razy przegrała z Hilary Swank). Bening uzyskała nominację za rolę w filmie Wszystko w porządku. Nicole Kidman również zdobyła trzecią nominację, występując w Między światami. Kidman jest już laureatką tego wyróżnienia za rolę w filmie Godziny w 2002 roku. Natalie Portman, tegoroczna faworytka w tej kategorii, zdobyła swoją pierwszą nominację (ale drugą w ogóle) za rolę w Czarnym łabędziu. Michelle Williams również uzyskała swoją pierwszą nominację w kategorii najlepsza aktorka pierwszoplanowa, za rolę w dramacie Blue Valentine (w 2004 roku była nominowana za rolę drugoplanową w Tajemnica Brokeback Mountain). Piątkę nominowanych zamyka Jennifer Lawrence za rolę w Do szpiku kości, co jest dla niej pierwszą nominacją do Oscara.

Trzecią nominację w kategorii najlepsza aktorka drugoplanowa zdobyła Amy Adams, która wcześniej była nominowana za role w filmach Świetlik (2005) oraz Wątpliwość (2008). W tym roku nominację otrzymała za rolę w Fighter. Również za rolę drugoplanową w tym filmie nominację zdobyła Melissa Leo, która była nominowana dwa lata temu za rolę pierwszoplanową w Rzece ocalenia. Drugą nominację do Oscara zdobyła Helena Bonham Carter, która wystąpiła w Jak zostać królem (była wcześniej nominowana w 1997 roku za rolę w Miłości i śmierci w Wenecji). Piątkę nominowanych w tej kategorii zamykają Jacki Weaver za Królestwo zwierząt oraz Hailee Steinfeld, debiutująca w filmie Prawdziwe męstwo. Dla obu nominowanych jest to pierwsza nominacja do Oscara.

Nominację za najlepszą reżyserię zdobyli po raz trzeci bracia Coen (właściwie Joel Coen, ponieważ Ethan nie był nominowany za reżyserię filmu Fargo w 1996 roku). Bracia Coenowie zostali nominowani za film Prawdziwe męstwo (byli także nominowani jako producenci najlepszego filmu oraz scenarzyści najlepszego scenariusza adaptowanego). Drugą nominację do Oscara zdobył reżyser The Social Network David Fincher, który był nominowany w tej kategorii dwa lata wcześniej za film Ciekawy przypadek Benjamina Buttona. Piątkę nominowanych zamykają Darren Aronofsky za Czarny łabędź, Tom Hooper za Jak zostać królem oraz David O. Russell za Fighter. Dla całej trójki są to pierwsze nominacje do Oscara. W kategorii najlepsza reżyseria zabrakło Christophera Nolana, reżysera Incepcji.

== Nagrody ==

=== Filmy ===

Najwięcej nagród zdobyły filmy Jak zostać królem oraz Incepcja, obie produkcje otrzymały po cztery statuetki Oscarów. Film Toma Hoopera, z dwanaście nominacji, wyróżniono czterema Oscarami w głównych kategoriach: najlepszy film, najlepsza reżyseria, najlepszy scenariusz oryginalny oraz najlepszy aktor pierwszoplanowy. Z kolei Incepcja Christophera Nolana, zdobyła cztery statuetki z ośmiu nominacji w kategoriach: najlepsze zdjęcia, najlepszy dźwięk, najlepszy montaż dźwięku oraz efekty specjalne.

Film The Social Network z ośmiu nominacji zdobył trzy nagrody: za najlepszy scenariusz adaptowany, najlepszy montaż oraz najlepszą muzykę.

Rok 2010 był korzystny dla Walt Disney Pictures, ponieważ po raz pierwszy film live action tej wytwórni zdobył więcej niż jedną statuetkę. Filmem tym była Alicja w Krainie Czarów, nominowany do trzech nagród i wyróżniony za najlepsze kostiumy oraz scenografię i dekorację wnętrz. Również Toy Story 3 od Pixara, nominowany do pięciu nagród (w tym za najlepszy film), zdobył dwie statuetki: za najlepszy film animowany (czwarta z rzędu statuetka w tej kategorii dla Pixara) oraz najlepszą piosenkę.

Dwa Oscary wręczono również aktorom filmu Fighter, biograficznego dramatu sportowego, który zdobył siedem nominacji. Statuetki te przyznano za najlepszego aktora drugoplanowego oraz najlepszą aktorkę drugoplanową.

Największym przegranym 83. ceremonii wręczenia Oscarów był western dramatyczny braci Coen Prawdziwe męstwo, który z dziesięciu nominacji nie zdobył żadnej statuetki.

Najlepszym filmem nieanglojęzycznym okazała się duńska produkcja W lepszym świecie w reżyserii Susanne Bier.

=== Artyści ===

Oscara dla najlepszego aktora pierwszoplanowego zdobył Colin Firth za rolę jąkającego się króla Jerzego VI w filmie Jak zostać królem. Nagrodę dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej przyznano Natalie Portman za rolę baletnicy Niny Sayers w thrillerze psychologicznym Czarny łabędź. Dla obu aktorów nagrody przyznane na 83. oscarowej gali są ich pierwszymi statuetkami w karierze.

Oscara dla najlepszego aktora drugoplanowego otrzymał Christian Bale, natomiast najlepszą aktorką drugoplanową uznano Melissę Leo. Oboje zdobyli nagrody za swoje role w filmie Fighter. Podczas odbioru nagrody, Melissa Leo w emocjach przeklnęła, co zostało uznane przez komentatorów za jedną z najszczerszych reakcji podczas gali.

Najlepszym reżyserem został Tom Hooper, który wyreżyserował film Jak zostać królem. To jego pierwszy Oscar w karierze.

== Laureaci i nominowani ==

Laureaci nagród wyróżnieni są pogrubieniem.

=== Najlepszy film ===

Iain Canning, Emile Sherman i Gareth UnwinJak zostać królem

Christian Colson, Danny Boyle i John Smithson127 godzin

Mike Medavoy, Brian Oliver i Scott FranklinCzarny łabędź

Anne Rosellini i Alix MadiganDo szpiku kości

David Hoberman, Todd Lieberman i Mark WahlbergFighter

Emma Thomas i Christopher NolanIncepcja

Scott Rudin, Joel i Ethan CoenowiePrawdziwe męstwo

Gary Gilbert, Jeffrey Levy-Hinte i Celine RattrayWszystko w porządku

Scott Rudin, Dana Brunetti, Michael De Luca i Ceán ChaffinThe Social Network

Darla K. AndersonToy Story 3

=== Najlepszy film nieanglojęzyczny ===

Dania • Susanne BierW lepszym świecie

Meksyk • Alejandro González IñárrituBiutiful

Grecja • Jorgos LantimosKieł

Kanada • Denis VilleneuvePogorzelisko

Algieria • Rachid BoucharebPonad prawem

=== Najlepszy reżyser ===

Tom HooperJak zostać królem

Darren AronofskyCzarny łabędź

Joel i Ethan CoenowiePrawdziwe męstwo

David FincherThe Social Network

David O. RussellFighter

=== Najlepszy scenariusz oryginalny ===

David SeidlerJak zostać królem

Mike LeighKolejny rok

Scott Silver (scenariusz), Paul Tamasy (scenariusz, historia), Eric Johnson (scenariusz, historia) i Keith Dorrington (historia) − Fighter

Christopher NolanIncepcja

Lisa Cholodenko i Stuart BlumbergWszystko w porządku

=== Najlepszy scenariusz adaptowany ===

Aaron SorkinThe Social Network

Danny Boyle i Simon Beaufoy127 godzin

Debra Granik i Anne RoselliniDo szpiku kości

Joel i Ethan CoenowiePrawdziwe męstwo

Michael Arndt (scenariusz), John Lasseter, Andrew Stanton i Lee Unkrich (historia) − Toy Story 3

=== Najlepszy aktor pierwszoplanowy ===

Colin FirthJak zostać królem

Javier BardemBiutiful

Jeff BridgesPrawdziwe męstwo

Jesse EisenbergThe Social Network

James Franco127 godzin

=== Najlepsza aktorka pierwszoplanowa ===

Natalie PortmanCzarny łabędź

Annette BeningWszystko w porządku

Nicole KidmanMiędzy światami

Jennifer LawrenceDo szpiku kości

Michelle WilliamsBlue Valentine

=== Najlepszy aktor drugoplanowy ===

Christian BaleFighter

John HawkesDo szpiku kości

Jeremy RennerMiasto złodziei

Mark RuffaloWszystko w porządku

Geoffrey RushJak zostać królem

=== Najlepsza aktorka drugoplanowa ===

Melissa LeoFighter

Amy AdamsFighter

Helena Bonham CarterJak zostać królem

Hailee SteinfeldPrawdziwe męstwo

Jacki WeaverKrólestwo zwierząt

=== Najlepsza muzyka ===

Trent Reznor i Atticus RossThe Social Network

A.R. Rahman127 godzin

John PowellJak wytresować smoka

Hans ZimmerIncepcja

Alexandre DesplatJak zostać królem

=== Najlepsza piosenka ===

We Belong Together z filmu Toy Story 3 − muzyka i słowa: Randy Newman

If Rise z filmu 127 godzin − muzyka: A.R. Rahman; słowa: Rollo Armstrong i Dido

Coming Home z filmu Country Strong − muzyka i słowa: Bob DiPiero, Tom Douglas, Hillary Lindsey i Troy Verges

I See the Light z filmu Zaplątani − muzyka: Alan Menken; słowa: Glenn Slater

=== Najlepsze zdjęcia ===

Wally PfisterIncepcja

Matthew LibatiqueCzarny łabędź

Danny CohenJak zostać królem

Jeff CronenwethThe Social Network

Roger DeakinsPrawdziwe męstwo

=== Najlepsza scenografia i dekoracja wnętrz ===

Robert Stromberg (scenografia) i Karen O’Hara (dekoracja wnętrz) − Alicja w Krainie Czarów

Stuart Craig (scenografia) i Stephenie McMillan (dekoracja wnętrz) − Harry Potter i Insygnia Śmierci: Część I

Guy Hendrix Dyas (scenografia), Larry Dias i Doug Mowat (dekoracja wnętrz) − Incepcja

Eve Stewart (scenografia) i Judy Farr (dekoracja wnętrz) − Jak zostać królem

Jess Gonchor (scenografia) i Nancy Haigh (dekoracja wnętrz) − Prawdziwe męstwo

=== Najlepsze kostiumy ===

Colleen AtwoodAlicja w Krainie Czarów

Antonella CannarozziJestem miłością

Jenny BeavanJak zostać królem

Sandy PowellBurza

Mary ZophresPrawdziwe męstwo

=== Najlepsza charakteryzacja ===

Rick Baker i Dave ElseyWilkołak

Adrien MorotŚwiat według Barneya

Edouard F. Henriques, Gregory Funk i Yolanda ToussiengNiepokonani

=== Najlepszy montaż ===

Kirk Baxter i Angus WallThe Social Network

Jon Harris127 godzin

Andrew WeisblumCzarny łabędź

Pamela MartinFighter

Tariq AnwarJak zostać królem

=== Najlepszy montaż dźwięku ===

Richard KingIncepcja

Tom Myers i Michael SilversToy Story 3

Mark P. StoeckingerNiepowstrzymany

Skip Lievsay i Craig BerkeyPrawdziwe męstwo

Gwendolyn Yates Whittle i Addison TeagueTron: Dziedzictwo

=== Najlepszy dźwięk ===

Lora Hirschberg, Gary A. Rizzo i Ed NovickIncepcja

Paul Hamblin, Martin Jensen i John MidgleyJak zostać królem

Jeffrey J. Haboush, Greg P. Russell, Scott Millan i William SarokinSalt

Ren Klyce, David Parker, Michael Semanick i Mark WeingartenThe Social Network

Skip Lievsay, Craig Berkey, Greg Orloff i Peter F. KurlandPrawdziwe męstwo

=== Najlepsze efekty specjalne ===

Paul Franklin, Chris Corbould, Andrew Lockley i Peter BebbIncepcja

Ken Ralston, David Schaub, Carey Villegas i Sean PhillipsAlicja w Krainie Czarów

Tim Burke, John Richardson, Christian Manz i Nicolas AithadiHarry Potter i Insygnia Śmierci: Część I

Michael Owens, Bryan Grill, Stephan Trojanski i Joe FarrellMedium

Janek Sirrs, Ben Snow, Ged Wright i Daniel SudickIron Man 2

=== Najlepszy długometrażowy film animowany ===

Lee UnkrichToy Story 3

Sylvain ChometIluzjonista

Chris Sanders i Dean DeBloisJak wytresować smoka

=== Najlepszy krótkometrażowy film animowany ===

Shaun Tan i Andrew RuhemannZagubiona rzecz

Teddy NewtonNoc i Dzień

Geefwee BoedoeLet’s Pollute

Bastien DuboisMadagaskar, dziennik z podróży

Jakob Schuh i Max LangGrufołak

=== Najlepszy długometrażowy film dokumentalny ===

Charles Ferguson i Audrey MarrsInside Job

Josh Fox i Trish AdlesicKraj gazem płynący

Tim Hetherington i Sebastian JungerWojna Restrepo

Lucy Walker i Angus AynsleyŚmietnisko

Banksy i Jaimie D’CruzWyjście przez sklep z pamiątkami

=== Najlepszy krótkometrażowy film dokumentalny ===

Karen Goodman i Kirk SimonStrangers No More

Jed RothsteinKilling in the Name

Sara NessonPoster Girl

Jennifer Redfearn i Tim MetzgerSun Come Up

Ruby Yang i Thomas LennonThe Warriors of Qiugang

=== Najlepszy krótkometrażowy film aktorski ===

Luke MathenyBożek miłości

Tanel ToomThe Confession

Michael CreaghThe Crush

Ivan GoldschmidtNa Wewe

Ian Barnes i Samantha WaiteWish 143

== Podsumowanie wyróżnień ==

Liczba nominacji

(Ograniczenie do dwóch nominacji)

12: Jak zostać królem

10: Prawdziwe męstwo

8: Incepcja, The Social Network

7: Fighter

6: 127 godzin

5: Czarny łabędź, Toy Story 3

4: Wszystko w porządku, Do szpiku kości

3: Alicja w Krainie Czarów

2: Biutiful, Jak wytresować smoka, Harry Potter i Insygnia Śmierci: Część I

Liczba nagród

(Ograniczenie do dwóch nagród)

4: Incepcja, Jak zostać królem

3: The Social Network

2: Alicja w Krainie Czarów, Fighter, Toy Story 3

== Nagrody specjalne ==

Po raz drugi Oscary honorowe wręczono na oddzielnej ceremonii zwanej governor’s Awards, która odbyła się znacznie wcześniej − 14 listopada 2010 roku. Trzy honorowe statuetki Oscara otrzymali Jean-Luc Godard, Eli Wallach oraz Kevin Brownlow. Nagroda im. Irvinga G. Thalberga została przyznana Francisowi Fordowi Coppoli.

Oscary honorowe i specjalne

Jean-Luc Godard − za całokształt osiągnięć jako reżyser

Eli Wallach − za całokształt pracy aktorskiej

Kevin Brownlow − za całokształt pracy jako dokumentalista i historyk kina

Nagroda im. Irvinga G. Thalberga

Francis Ford Coppola

== Prezenterzy nagród i nominacji, oraz wykonawcy ==

== Przypisy ==

== Linki zewnętrzne ==

Oscars.org – strona nagród akademii A.M.P.A.S.

Oscar.com – strona nagród serwisu ABC.com