799 Gruziński Batalion Piechoty
799 Gruziński Batalion Piechoty (niem. Georgisches Infanterie-Bataillon 799) to jednostka wojskowa Wehrmachtu, składająca się z Gruzinów, która działała podczas II wojny światowej.
Historia
Batalion został utworzony 16 grudnia 1942 roku w obozie w Kruszynie, niedaleko Radomia, jako 799 Gruziński Batalion Piechoty im. Herakliusza II. Jego dowódcą był kapitan Schmidt. Wchodził w skład Legionu Gruzińskiego. Z powodu dezercji oraz problemów z dyscypliną, w listopadzie 1943 roku batalion został przeniesiony do okupowanej Francji, gdzie prowadził walki z partyzantami w rejonie Périgueux. W kwietniu 1944 roku, po buncie, batalion został rozbrojony. Większość jego żołnierzy uciekła i dołączyła do francuskiego ruchu oporu. Dziewięciu z nich zostało ujętych i straconych przez Niemców. Pozostali walczyli przeciwko partyzantom w okolicach Sissonne. Nowym dowódcą został kapitan Bakradze.
Od sierpnia 1944 roku batalion brał udział w intensywnych walkach z wojskami alianckimi, które wylądowały 6 czerwca w Normandii. Następnie wycofał się razem z oddziałami niemieckimi do Niemiec i został przeniesiony do obozu w Neuhammer. Na początku 1945 roku trafił do okupowanej Danii, gdzie wchodził w skład 1607 Kaukaskiego Pułku Grenadierów 599 Brygady Grenadierów, dowodzonej przez generała Wilhelma von Henninga, razem z 836 Północnokaukaskim Batalionem Piechoty. Na początku maja 1945 roku batalion został rozbrojony przez wojska alianckie. Większość żołnierzy została deportowana do ZSRR, a nieliczni osiedlili się na emigracji.
Bibliografia
Historia 799 Gruzińskiego Batalionu Piechoty (jęz. niemiecki)
Leszek Molendowski: „Za wolną Gruzję! U boku Wermachtu.. konflikty.pl, 2009-08-02. [dostęp 2015-07-11].
Littlejohn D., Foreign Legions of the Third Reich. Poland, Bulgaria, Ukraine, Romania, Free India, Estonia, t. 4, San Jose 1994.