796 Gruziński Batalion Piechoty
(niem. Georgisches Infanterie-Bataillon 796) – jednostka wojskowa Wehrmachtu, składająca się z Gruzinów, działająca w czasie II wojny światowej.
Historia
Batalion został utworzony 12 września 1942 roku w Kruszynie, nieopodal Radomia. Składał się z czterech kompanii i formalnie należał do Legionu Gruzińskiego. Dowództwo objął kpt. Albert Eismann. Jednostka uczestniczyła w walkach na północnym Kaukazie, w rejonie Tuapse, w ramach niemieckiej 1 Dywizji Górskiej. Na początku 1943 roku, po wycofaniu się niemieckich oddziałów z północnego Kaukazu, nowym dowódcą batalionu został mjr Mertsmann. Pod koniec lipca tego samego roku w składzie batalionu stworzono piątą kompanię, korzystając z zasobów Ochotniczej Kompanii Kaukaskiej. Po dezercji części żołnierzy batalion został w grudniu przekształcony w 795 Turkiestański Batalion Zaopatrzenia, który składał się z czterech kompanii i uzupełniono go mieszkańcami Azji Środkowej. Na początku jednostka została przeniesiona do Chorwacji, a na przełomie 1944 i 1945 roku dotarła na Węgry, gdzie wchodziła w skład 6 Armii.
Linki zewnętrzne
Krótka historia 796 Gruzińskiego Batalionu Piechoty (jęz. niemiecki)
Krótka historia 795 Turkiestańskiego Batalionu Zaopatrzenia (jęz. niemiecki)
Leszek Molendowski: „Za wolną Gruzję! U boku Wermachtu.. konflikty.pl, 2009-08-02. [dostęp 2015-07-11].
Bibliografia
Littlejohn D., Foreign Legions of the Third Reich. Poland, Bulgaria, Ukraine, Romania, Free India, Estonia, t. 4, San Jose 1994.